Türkiye'nin en iyi haber sitesi

F.Bahçe'ye çifte müjde

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yıldırım'ın yeniden yargılama talebini kabul ederek infazın ertelenmesine karar verdi. Yıldırım için şike sürecinde yargılama şimdi en baştan başlayacak

Giriş Tarihi: 24.6.2014
Son 1 haftadır İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden haber bekleyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a müjde dün öğlen saatlerinde geldi. Mahkeme, 'futbolda şike' davasında Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın 'yeniden yargılanma' ve 'infazın durdurulması' talebini kabul etti. 'Kumpas kurulduğuna' ve 'tutanaklarda sahtecilik' yapıldığı iddiasıyla yapılan 'yeniden yargılanma' talebini ise reddeden mahkeme, kararı oybirliği ile aldı. Bu karar, Fenerbahçe Kulübü tarafından da açıklandı. Resmi internet sitesinden yayınlanan kısa bildiride, "İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sözde şike davasında, Başkanımız Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu sanıkların, 'Yeniden Yargılanma' ve 'İnfazın Durdurulması' talebini kabul etti" ifadeleri kullanıldı.

6 İSİM YENİDEN YARGILANACAK

Bu karar sonrası Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile birlikte İlhan Yüksel Ekşioğlu, Olgun Peker, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl yeniden yargılanacak. Yeniden yargılama oy birliğiyle, infazın geri bırakılması (tutuklanmama) da oy çokluğuyla kabul edildi. Yeniden yargılamaya gerekçe olarak ise yasa değişikliği gösterildi.

İŞTE O KARARLAR


1- Görevsizlik ve yetkisizlik kararları verilmesine ilişkin taleplerin oy birliğiyle reddine.

2-Sanıklara kumpas kurulduğuna ilişkin iddialar sebebiyle yargılamanın yenilenmesi taleplerinin oy birliğiyle reddine.

3-Duruşma tutanaklarında sahtecilik yapıldığına ilişkin iddialar sebebiyle yargılanmanın yenilenmesi taleplerinin oy birliğiyle reddine.

4-6526 sayılı yasayla CMK'da yapılan değişikliklerin CMK 311/1-E maddesi kapsamında kaldığı değerlendirildiğinden bu duruma göre hükümlüler Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl hakkındaki yargılamanın yenilenmesi taleplerinin mahkumiyet kararı verilerek Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nce onanarak kesinleşen suçları yönünden CMK 318/1. Maddesi gereğince oybirliğiyle kabule değer olduğuna.

5-Yargılanmanın yenilenmesine yönelik talepte bulunmayan diğer tüm sanıkların hukuki durumlarının yeniden değerlendirilmesine oy çokluğuyla yer olmadığına.

6-İleride telafisi imkansız zararlara sebebiyet vermemek için sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşiğioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl'ın CMK 312. madde gereğince oy çokluğuyla infazlarının geri bırakılmasına.

7-Hapis cezaları kesinlenmiş olan sanıklardan Evren Kımıl, Hakan Karaahmet, Özden Aslan ve Samet Erdemir'in infazlarının geri bırakılmasının oy çokluğuyla reddine karar verilmiştir.

Mutluluk ve saygıyla karşılıyorum

Aziz Yıldırım, yeniden yargılama kararı sonrasında ilk açıklamasını resmi siteden yaptı. İşte o açıklama: "Gerek kararın olası itiraz hakkına duyduğum saygı, gerekse yargı kararları öncesi ve sonrası yorum yapma geleneğim olmaması nedeniyle bu karar hakkında da konuşmayı uygun bulmuyorum. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı karar tarafımdan mutluluk ve saygıyla karşılanmıştır. Haklı mücadelemiz için bir gün olsun vazgeçmeden, 1087 gündür bize nefes olan değerli kongre ve divan kurulu üyelerimize, mücadeleden ödün vermeyen yürekli taraftarlarımıza, kulübümüzün tüm emekçilerine ve davamıza sahip çıkan sporcularımıza, en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Mücadelemiz, haklılığımız ispatlanana kadar sürecek...

UEFA'ya gidiyorlar

Aziz Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar, kararın ardından UEFA'ya başvuracaklarını söyledi. Bayraktar şöyle konuştu: "3 Temmuz'da başlayan süreçte esas deliller telefon konuşmalarıydı. Telefon konuşmalarını İstanbul Ağır Ceza Mahkmesi şu an delil olarak kabul etmediğinden, onları dosyadan çıkartırsanız geriye bir şey kalmıyor. Avrupa'da UEFA'nın kararını bundan sonra yendien gözden geçirmesi için ve Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe'nin avukatları olarak başvuruda bulunacağız."

Türkiye SABAH'tan öğrendi

Savcı Abdullah Mirza Coşkun'un 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu "Yeniden yargılansın" mütalaasını, 7 ve 8 Haziran tarihlerinde Türkiye sadece SABAH SPOR'dan öğrenmişti...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
F.Bahçe'ye çifte müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN