Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olaylı maçın cezası belli oldu

UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu, 14 Ekim'de oynanan ve çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Sırbistan-Arnavutluk maçıyla ilgili kararında, Sırbistan'ı 3-0 hükmen galip ilan etti.

Giriş Tarihi: 24.10.2014 11:50 Güncelleme Tarihi: 24.10.2014 13:36
Olaylı maçın cezası belli oldu
Sırbistan Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, kurulun, söz konusu maçla ilgili kararını kendilerine ulaştırdığı bildirildi.

Karara göre, 3-0 hükmen galip ilan edilen Sırbistan'ın, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri I Grubu'nda 3 puanı silindi. Ayrıca Sırbistan'ın, elemelerde evinde yapacağı iki maçın, seyircisiz oynanmasına karar verildi.Sırbistan ve Arnavutluk, 100 biner avro para cezasına çarptırıldı.

Kararının gerekçelerinin, federasyona, 5 gün içerisinde yazılı ulaştırılacağı belirtildi.

Tarafların 3 gün içerisinde karara itiraz hakkı bulunuyor.

- Olay

Sırbistan ile Arnavutluk arasında Belgrad'da oynanan karşılaşmanın 44. dakikasında üzerinde 1912 yılında Arnavutluk'un bağımsızlığını ilan eden İsmail Kemali'nin resminin yer aldığı ve "Büyük Arnavutluk''u simgeleyen bayrağın bırakılması üzerine olaylar çıkmıştı.

Bazı Sırp taraftarların meşale yakması ve sahaya girmesi üzerine hakem Martin Atkinson, karşılaşmayı durdurup soyunma odasına gitmiş, ardından yapılan anonsla maçın tatil edildiği duyurulmuştu.

Arnavutluk, UEFA'nın kararına tepkili

UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu'nun 14 Ekim'de oynanan ve çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Sırbistan-Arnavutluk maçıyla ilgili kararı, Arnavutluk'ta "adaletsiz ve hayal kırıklığı yaratan bir karar" olarak nitelendirildi.

UEFA'nın kararının ardından açıklama yapan Arnavutluk Futbol Federasyonu Hukuk İşleri Sorumlusu Artan Heydari, UEFA'nın kararının "adaletsiz" olduğunu belirterek, federasyon olarak 3 puanın kendilerine verilmesi için mücadele etmeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Bunun için tüm yasal yolları kullanacaklarını vurgulayan Heydari, "Mücadelemiz devam edecek. Üç puan bizim hanemize yazılmalıydı" diye konuştu.

Arnavutluk A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Gianni De Biasi de 3 puanı kendilerinin hak ettiğini söyledi.

Kararı, "hayal kırıklığı yaratan ve adaletsiz" olarak niteleyen Biasi, "UEFA'yı anlıyorum ancak bizi her anlamda mağdur eden bu kararı kabullenmemiz zor" dedi.

Biasi, UEFA'yı kararı yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu'nun kararına göre, 3-0 hükmen galip ilan edilen Sırbistan'ın, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri I Grubu'nda 3 puanı silinmişti. Ayrıca Sırbistan'ın, elemelerde evinde yapacağı iki maçın, seyircisiz oynanmasına karar verilmişti. Sırbistan ve Arnavutluk, 100 biner avro para cezasına çarptırılmıştı.

Sırbistan ile Arnavutluk arasında Belgrad'da oynanan karşılaşmanın 44. dakikasında üzerinde 1912 yılında Arnavutluk'un bağımsızlığını ilan eden İsmail Kemali'nin resminin yer aldığı ve "Büyük Arnavutluk''u simgeleyen bayrağın bırakılması üzerine olaylar çıkmıştı. Bazı Sırp taraftarların meşale yakması ve sahaya girmesi üzerine hakem Martin Atkinson, karşılaşmayı durdurup soyunma odasına gitmiş, ardından yapılan anonsla maçın tatil edildiği duyurulmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olaylı maçın cezası belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN