Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UEFA devleri dondurdu!

Giriş Tarihi: 21.11.2015
UEFA devleri dondurdu!

Finansal Fair-Play kapsamında gelir-gider tablolarında düzensizlik tespit edilen Fenerbahçe ve Trabzonspor'un gelirleri, geçici olarak donduruldu

Daha önce Beşiktaş ve Galatasaray'ı takibe alan UEFA'nın radarına son olarak Fenerbahçe ile Trabzonspor girdi. Finansal Fair-Play kapsamında gelirgider tablolarında düzensizlik tespit edilen bordo-mavili kulübün gelirlerine geçici olarak el konurken sarı-lacivertlilerin gelirleri geçici olarak donduruldu. Sarı-lacivertli kulüp, konuyla ilgili olarak KAP'a bir açıklama yapıp, şu bilgiyi ve

BAŞABAŞ KURALINA TAKILDI
"UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu tarafından Finansal Fair-Play kurallarından Başabaş (Break Even) kuralına uyumsuzluk nedeni ile şirketimizle ilgili inceleme başlatıldığı öğrenilmiş olup, konuyla ilgili olarak 4 Aralık günü UEFA merkezinde bir görüşme yapılacaktır. Öte yandan inceleme sonuçlanıncaya kadar, bu aşamada UEFA gelirlerimiz geçici olarak dondurulmuştur.

BREAK-EVEN (BAŞABAŞ) KURALI NEDİR?

Takımların gelir-giderlerini belli bir dengede tutması gereğini düzenliyor. Bu kurala göre:
İki yıllık mali dönemde kulüplerin toplam zararı 5 milyon Euro'yu aşamayacak.
Eğer takımın sahibi ve/veya ortakları zararın 5 milyon Euro'yu aşan kısmını tamamen karşılarlarsa bu rakam en fazla 45 milyon Euro olabilecek. İki sezon toplam zarar 45 milyon Euro üzerindeyse ilgili takıma bir sonraki sezon için yaptırım uygulanabilecek. Ancak ilk uygulama sezonu iki istisnaya sahip; eğer takımın yıllık başabaş sonuçlarında (zararda) bir düzelme gözleniyorsa ve 1 Haziran 2010 tarihinden önce imzalanan futbolcu sözleşmelerinden kaynaklanan ödemeler 2012/13 mali yılında bir zarara yol açıyorlarsa, bir sonraki sezon (2014/15) için 2011/12, 2012/13 ve 2013/14 sezonlarını içeren 3 sezonun toplam rakamına bakılacak.
Sonraki 3 sezonda ise (2015/16, 2016/17, 2017/18) yine önceki üç sezona bakılacak, ancak sınırlar 5 milyon Euro ve 30 milyon Euro olacak.
UEFA 2018/19 sezonundan sonra 30 milyon Euro sınırını düşürebilecek.

BAŞABAŞ HESAPLAMASINA DAHİL EDİLEN/EDİLMEYEN GELİR VE GİDERLER:
Başabaş noktası hesaplamalarında kulübün her geliri dikkate alınmıyor. Kabul edilen gelirler, asıl faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü gelirler:
Maç günü (gişe) gelirleri
Yayın gelirleri
Sponsorluk gelirleri
Reklam ve diğer medya gelirleri
Ticari faaliyetler gelirleri
Finansal gelir (mevduat, faiz vb.)
Bonservis gelirleri (satış bedeli ile defter değeri arasındaki fark) Futbol dışı branş gelirleri, kulüp sahiplerinden gelebilecek ve makul ölçü dışındaki gelirler (piyasa rayiç değerinin üzerinde sponsorluk vb.) dikkate alınmıyor. Giderlerde ise:
Altyapı harcamalarına dair giderler
Tesis (stat, antrenman tesisleri inşaat ve tadilatları) geliştirmesine ait giderler
Bonservis giderlerine dair finansman giderleri (aktifleştiriliyorlar) giderlerden düşülerek başabaş noktası o şekilde hesaplanıyor.

YAPTIRIMLAR
Başabaş kuralına uygunluk söz konusu değilse, konu UEFA disiplin komitesine aktarılır ve gerekli önlemler alınır. Maddi ceza ya da katılımdan men cezaları verilebilir. Bugüne kadar kulüp lisanslama kriterine uymayan bir çok kulübe Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ne alınmayarak yaptırım uygulanmıştır. Gözlem kriterlerine yönelik de bazı cezalar verilmiş ve uygulanmıştır.

5 SEZONLUK EKSİ 80 MİLYON EURO
Transferde 22 milyon Euro eksiye düşen F.Bahçe, son 5 yılda sadece geçen sezon tek transfer yapıp 5.7 milyon Euro kar etti. Toplamda 80 milyon Euro fark oluştu.

ADANA'DA BÜYÜK COŞKU
Mersin ile oynanacak maç için dün akşam saatlerinde Adana'ya inen F.Bahçe'yi coşkulu bir kalabalık karşıladı. Takım bugün Mersin'e gidecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UEFA devleri dondurdu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN