Kişisel asistan kolunuzda

Bireysel antrenmanların tasarlanması, kişiselleştirilmiş spor malzemelerinin tasarımında teknolojiden faydalanılıyor. Kişiye özel spor malzemeleri üstün yetenekli sporcuların gelişimine katkı sağlıyor

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Kişisel asistan kolunuzda
Sürücülerin kasklarından atletlerin ve futbolcuların ayakkabılarına, kişiye özel kulaklıklardan kıyafetlere kadar her alanda teknolojiden faydalanılıyor. Kişiye özel asistana dönüşen uygulamalar akıllı telefon, bileklik ve saatlerin katkısını artırıyor. Üstelik fazlasıyla bireysel cihazlara dönüşüyor. Kolunuzda, ayağınızda kişisel bir asistanla beraber koşuyorsunuz. Sizin kalp atışınızı dinliyor, nefes alışverişinizi ölçüyor. Profesyonel basketbol ve futbolcular özel ayakkabı tasarımlarıyla saha içinde her hareketi rahatlıkla yapması sağlanıyor. Adidas, Nike gibi dev markalar başarılı sporcuları marka yüzü olarak belirleyip ekipmanları futbolcuya özel olarak tasarlıyor. Futbolcular, basketbolcular, profesyonel sporcular forma ve şort seçiminde ise takıma uyumlu davranmak zorunda.

PERFORMANS ARTIRICI TÜM DETAYLAR ÖNEMLİ
Futbolcunun hangi ayağını veya elini nasıl kullandığı, ne kadar isabet sağladığı bu anrenmanlarda rakamlarla ortaya konuyor. Toplanan istatistikler futbolcunun yıl içerisindeki iniş çıkışları teknik ekip tarafından kaydediliyor. Profesyonel spor kulüplerinin dev şirketler gibi verilerin saklanması ve sorgulaması gibi işleri yönetmesi gerekiyor. Profesyonel seviyede üst düzey sporcular kişisel idmanlarını aksatmazken, özel tasarım spor ekipmanlarıyla performansı yasal olarak artıracak her detay düşünülüyor.

VÜCUDUN ŞEKLİNE GÖRE ÖZEL TASARIMLAR

Kıyafetlerde bulunan sensör yani elektronik algılayıcılar, akıllı bileklik ve saat gibi giyilebilir teknolojiler ve detaylı ölçümlerle önce sporcunun son durum bilgisi alınıyor. Spor kıyafetleri artık ayağın ve vücudun şekline göre özel olarak tasarlanıyor. Futbol takımlarında oyuncuların kişisel antrenman programları ölçümlemelerden sonra belirleniyor. Takım çalışması dışında bireysel programlarına sadık kalan sporcular uzun süreli ve istikrarlı başarılara imza atıyor.

NE YEDİN, İÇTİN DİYE SORU
Ne yediğinizin, ne zaman uyuduğunuzun bilgisini girmeden bu uygulamaları kullanamazsınız...

Akıllı bileklik, saat, kolye veya telefonlar uygulamalarla bizim kişisel asistanımıza dönüşüyor. Ancak bu cihazlara bağlı uygulamalara veri girişi yapılmadığı zaman aptallaşıyor. Yani bu cihazlara uygulamalara ne yediğinizi, ne zaman uyuduğunuzun bilgisini girmeden kullanmak mümkün değil. Her ne kadar bu cihazlar akıllı olsa da ne zaman uyuduğunuzu, ne yediğinizi ve ne kadar yediğinizi bilemezler. Oysa veri girişi yapıldığında cihazların katkısı artıyor.

KOŞUNUZU HEMEN ÖLÇÜN
Spor yaparken en önemli şeylerden biri de ölçmek. Her gün ne kadar koştuğunuzu, ne kadar sürede koştuğunuzu bilirseniz, günlük performansınızı takip etmeniz mümkün oluyor. RunKeeper koşu yaparken telefonun GPS antenini kullanarak koşu mesafesini ölçmenizi sağlıyor. Koşarken hem sosyal ağ bağlantısı hem de müzik ihmal edilmiyor. Uygulama hem iOS hem de Android akıllı telefonlarda kullanılıyor.

ÜCRETSİZ UYGULAMALAR ÇOK
Kişisel antrenman için İngilizce çok kaynak var. Türkçe kaynaklar ise sınırlı. Spor merkezleri akıllı bileklikler dağıtarak spor yapanları sürekli kontrol altında tutacak bir uygulamayı devreye sokuyor. Hillside Sports Team tarafından geliştirilen "Hillside Triaction 360º" sisteminde UP24 by Jawbone bileklik ve akıllı telefon uygulamasıyla kişiye özel uyku, hareket ve beslenme alışkanlıkları 24 saat takip edilerek, hedeflere en hızlı şekilde ulaşılması sağlanıyor. Jawbone UP24 modeli bileklikler, Hillside City Club Personal Training paketleri ve Prime üyeliklerinde hediye ediliyor.

SPOR DÜŞMANI TEKNOLOJİ: DOPİNG
Bireysel performansı doğal olmayan yöntemlerle artıran bio teknoloji harikası doping sporun en büyük düşmanı. Teknolojinin kötü niyetli kullanımının sonucu elde edilen sahte başarı ve sağlığı tehlikeye atan bir davranış. Spor değil, yarışma ruhu öne çıkınca kazanmaya odaklanan sporcuların içine düştüğü teknolojik tuzakların başında doping geliyor. Sportif ruhun düşmanı doping, Türkiye'nin de Olimpiyat rüyasına gölge düşürmüştü. Kişisel performansı doğal olmayan yöntemlerle artıran bio teknoloji ürünleri yine aynı teknoloji kullanılarak tespit ediliyor. Uzun süre spor yapan profesyonel sporcuların bile içine düştüğü doping tuzağı konusunda büyük organizasyonlar taviz vermiyor. Bisikletten basketbola, atletizmden haltere pek çok spor dalında doping kullanımına rastlanabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kişisel asistan kolunuzda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN