Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Derbide goller kavisli

Televizyonlar futbol modu ve kavisli ekranla buluşuyor. Dünyanın sayılı derbileri arasında yer alan Galatasaray-Fenerbahçe maçını 65 inçlik Samsung Ultra HD Kavisli ekranında futbol modunu tecrübe ettik

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Televizyon tasarımları artık faklı formlarla görüntü kalitesini artırıyor. 2014 yılının ilk yarısından itibaren Kavisli Ekran TV'ler piyasaya sürülmeye başlandı. Biz de 65 inç Samsung Kavisli Ultra HD (HU8500) televizyonla Galatasaray - Fenerbahçe maçını izleyerek yeni bir deneyimi heyecanlı bir maçta yaşamak istedik. Katılanların ortak fikri kavisli ekranın neresinde oturursanız oturun ekranın derinliğini hissettirmesi. Yani "Ben biraz sağda kaldım o yüzden golü göremedim" sorunu kalmıyor! Uzaktan ya da yakından görmek görüntü konusunda sıkıntıya sokmuyor.

FUTBOL MODUNDA 'GOL OLDU' HEYECANI

Hatta tartışmalı pozisyonlarda çizgi tartışmaları bile kavisli ekran üzerinden yapılabiliyor. Fenerbahçeli, Galatasaraylı ve Beşiktaşlı müzisyen, ses ve elektronik uzmanı arkadaşlarımızın dışında olaya sadece tüketici olarak bakan izleyiciler ile kavisli ekran karşısında buluştuk. Maç yayını Ultra HD olmasa da görüntünün uzaktan ve yakından full HD bir televizyondan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Futbol moduna geçirdiğinizde daha dinamik ve yüksek kontraslı bir görüntü ortaya çıkıyor. Hatta futbol modu aktif olurken gol olduğunu düşüneceğiniz ses ve efekt oluyor.

GÖZÜN DOĞAL EĞRİSİ BAKIŞIMIZI ETKİLİYOR
Aslında insan gözünün tamamen düz inşa edildiğini düşündüğü pek çok eser hafif kavisli inşa ediliyor. Gözün doğal eğrisi bizim bakışımızı etkiliyor. Bunun Antik Yunan'dan Hindistan'a kadar bilinen bir mimari detay olduğunu ben bilmiyordum. Yapanların yalancısıyız ama aslında kavis mimaride asırlardır insan gözünün yanılgısının kullanıldığını gösteriyor. Yunanistan'da Parthenon, Hindistan'da Tac Mahal ve televizyonu yapanların memleketi Kore Tapınağı Moo Ryang Su Jeaon benzer bir kavis kullanılarak yapılmış eserler.

MİNİK VE TEK KUMANDA
65 inç yani 163 santimlik televizyon oldukça büyük. Ancak 163 ekran bir televizyona 180 ekranın yanında bakarsanız küçük görünür. Bunun yerine evdeki yerini ölçmeden televizyon almamanızı tavsiye edelim. Televizyonun kumandası oldukça küçük ve evrensel kumandaya dönüşüp Digiturk kumandasına ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Kanallar, ses ve televizyon tek kumanda da birleşiyor. Bu da evinizdeki kumanda enflasyonu arasında kaybolmanızı engelliyor. Kumandayı her açıdan rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

TEK TUŞLA FUTBOL MODU
Minik kumanda futbol ve film modu ihmal edilmemiş. Ses ve görüntü ayarları tek bir tuşa dokunarak değişiyor. Bizim ekip yüksek kontraslı futbol modu yerine doğal renkleri tercih etti. Belki biraz daha uzaktan siz futbol modunu veya romantik bir film izlerken film modunu tercih edebilirsiniz.

PARMAK VE SESLE YÖNETİN
Televizyonun kamerasının televizyonun arkasına gömebilmeniz iyi bir seçenek. Artık televizyonların da kablosuz internete bağlanan cihaz olması, kameranın kötü niyetli kullanımını engellemek için kolayca kapatılması kişisel mahremiyet açısından yerinde bir tasarım. Kamera kapalıyken fotoğraf çekmek ve parmakla kumanda etmek gibi özellikleri kullanamıyorsunuz. Parmak ve ses kumandasını maç sırasında deneme riskini alamadık. Orkestra şefi gibi parmağınızı kullanırken kanal ve ses değişikliklerini yapabiliyorsunuz. Ancak bu konuda iyi bir kalibrasyon yapmak şart. Ses konusunda da kanalların adları konusunda deneyim kazanmak gerekiyor.

KABLO DERDİ KALMAMIŞ
Eve alınan televizyonu erkekler seçse de yerine kadınlar karar veriyor. Bu yüzden bu habere kadınlar daha çok sevinecek. Samsung Kavisli Ultra HD TV'de kablo karmaşası göz önünden kalkıyor. Televizyonun arkasında aşağıdaki kutuya bütün kabloları takıyorsunuz. Televizyona 1 bağlantı 1 tanede güç kablosu yeterli oluyor.

F.BAHÇELİ DE G.SARAYLI DA KAVİSLİ TV'Yİ BEĞENDİ
Kavisli TV deneyimi yaşayan ekip ekranın her yönünden iyi bir deneyim yaşadı. Fenerbahçeliler maç sonucundan pek memnun olmasa da heyecanlı bir deneyim yaşadı. En çok tartışma Emenike'nin penaltı pozisyonunda ve Fenerbahçe'nin son dakika attığı gol de yaşandı. O kriz de kavisli ekran önünde çözüldü. Fenerbahçeliler mağlubiyeti kavisli ekrana bağlarken, Galatasaraylılar kavisli kupa hayaline tutuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derbide goller kavisli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN