Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahada piliniz bitmesin!

Giriş Tarihi: 5.11.2014

Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarlarda pil, sahalarda kondisyon gibidir. Hızlı ve yetenekli olmak yetmez, kondisyon yani pil ömrü de yeterli olmalıdır. Çünkü yetersiz pil ömrü gün içinde yarı yolda bırakır

Takım sporlarında kondisyon değerleri büyük önem taşıyor. Akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi mobil cihazların en önemli performans değerini piller oluşturuyor. Tüketiciler artık sadece pil ömrü yüzünden kullandıkları telefonu değiştirmek zorunda kalıyor. Bir maçta 90 dakikaya yayılan güç ne kadar önemliyse akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda 1 gün ve üzerinde pil ömrü en önemli kriterlerden biri oldu.

Tercih nedeni bitmeyen enerji


Pek çok antrenör performansında iniş çıkış olmayan çalışkan oyuncuyu yeteneğe tercih ediyor. Fenerbahçe'nin Hollandalı yıldızı Dirk Kuyt çok yetenekli ve teknik kapasitesi çok yüksek bir oyuncu olmamasına rağmen mücadele gücü ve bitmeyen enerjisi yüzünden tercih ediliyor. Etkili koşu mesafelerini maçın temposunun arttığı dönemlere taşıyabiliyor. Bu yüzden arkadaşları tarafından Duracell diye takma ismi ile çağrılan Kuyt, yine benzer mücadele gücüne sahip Galatasaray'da Felipe Melo, Beşiktaş'ta Atiba Hutchinson bitmeyen enerjileriyle tanınıyor. Akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi pek çok iş için kullanılıyor.

Ekran büyüdükçe tüketim artıyor

Akıllı telefonların yetenekleri artınca, ekranlar büyüyünce pil ömrü en büyük dert oluyor. Futbol sahasının çapı büyümüş veya uzatmalara sarkan maçlar gibi ekstra pil ihtiyacı artıyor. Yeni ihtiyaçlar karşısında telefonlarda pil ömrü yeterli olmuyor. Ekran karşısında oturan seyirci daha çok koşmasını istese de telefonların hacimleri ve ağırlıkları belli sınırları aşamıyor. 250 gramlık bir akıllı telefonu veya avucumuzdan pil yüzünden taşan telefonu kimse görmek istemez.

Pili bitmeyen futbolcu

Modern futbolda artık futbolcuların etkili koşu meafesi, mücadele gücü teknik beceri kadar önem taşıyor. Üstelik teknik beceriye sahip futbolcuların artık mininimum koşu ve fiziksel kapasiteleri artıyor. Dirk Kuyt, Felipe Melo ve Atiba Hutchinson gibi futbolcular tükenmeyen enerjileri ile dikkat çekiyor.

Daha çok koşan telefonlar var!

Artık pil ömrünü ikinci güne taşıyacak yeni telefon modelleri sahaya çıkmaya başladı
Günümüzün teknik koşullarında 12 kilometre koşmasını beklediğiniz futbolcudan 20 kilometre koşmasını bekleyemiyorsak, akıllı telefonların pillerinden de bekleyemiyoruz. Ancak 1 gün dayanan pil ömrünü ikinci güne taşıyacak yeni modeller de sahaya çıkıyor. Apple iPhone 6 Plus, Samsung Galaxy Note 4, HTC One M8, Sony Xperia Z3 ve LG G3 gibi cihazlar pil ömrü ile performansı bir araya getirmeyi başarıyor.

Akıllı tüketen az pil harcıyor

Bir futbolcu deneyim kazanmasıyla birlikte enerjisini bir maça nasıl yayabileceğini öğreniyor. Telefon ve tabletlerin pili kadar akıllı pil tüketimi için yazılımlara da harcama yapılıyor. Üstelik yazılım şirketleri mevcut pillerin daha az kullanılması için de çaba harcıyor. Yani kullanmadığınız antenlerin, uygulamaların kapatılması konuşma süremize katkıda bulunuyor. Sürekli açık kalan bluetooth, GPS ve WiFi antenleri, kamera, internet telefonu uygulamaları, pil tüketimini artırıyor. Ayrıca bazı telefon markalarının farklı akıllı pil tüketim modu tercihleri de bulunuyor. Bu uygulamalar gereksiz anten, güncelleme ve aydınlatmaları kapatıp acil çağrılara öncelik tanıyor.

Pil canavarı alırken dikkat

Yüksek performanslı bir akıllı telefonun pil kapasitesi 2 bin mAh ile 3 bin mAh arasında değişiyor. Gün içinde priz arama derdinden kurtulmak için ekstra taşınabilir pil deposu (PowerBank) almak isterseniz minimum kapasite 3 bin mAh olmalı. Eğer aynı anda hem tablet hem de akıllı telefon şarj etmek isterseniz 2A ve 1A çıkışı olan pil deposu almak daha mantıklı. Tabletleri 2A dışında şarj etmek zor. 5 bin ve üstü büyük pil depoları alırken 2 girişinin (2A ve 1A) olmasına, şarj durumunun LED göstergesinin olmasına dikkat edin.

Şarjım bitmek üzere ne yapmalıyım?

Telefonlarda da bilgisayar gibi aynı anda çok uygulamayı kullanma yeteneği çok önemli. Ancak bu durum bazen pil tüketimine sebep oluyor. Kullanmadığınız uygulamaları kapatın. iPhone, Windows ve Android telefonların farklı kapama şekilleri var. WiFi, bluetooth, GPS gibi pek çok anten kullanılması pil tüketimini artırır. Ayrıca telefon çok düşük çektiği ve hiç çekmediği yerde antenlerin pil tüketimini artırdığından gerekli olmayan antenleri kapatın. Yüksek ekran çözünürlüğü, video ve fotoğraf çekimi pil tüketimini artırır. Önlem alınırsa pil tüketimi azalır. Gtalk, FaceTime ve Skype gibi internet üzerinden görüntülü ve sesli haberleşme uygulamaları pil tüketimini hızla artırıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahada piliniz bitmesin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN