Arjantin çıkarması

2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak ülke, 7 Eylül'de Arjantin'de açıklanacak. Başbakan Erdoğan da tarihi karar öncesi lobi çalışmaları için başkent Buenos Aires'te olacak

Giriş Tarihi: 20.8.2013
2020 Olimpiyatları'nın İstanbul'da olmasını çok isteyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kararın açıklanacağı 7 Eylül'de Arjantin'e giderek hem kararı yerinde izleyecek hem de temaslarda bulunarak lobi yapacak. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise 3 Eylül'de Arjantin'e giderek karar gününe kadar çalışmalarını sürdürecek. Başbakan Erdoğan'ın Arjantin çıkarmasının nedenlerinden birinin 2020 için İstanbul'un rakipleri arasında olan Tokyo ve Madrid için yapılan yoğun lobi faaliyeti olduğu öğrenildi. Başbakanlık kaynakları, 7 Eylül'de Arjantin'e İspanya Kralı Juan Carlos ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin de gelmesinin beklendiğini belirtti.

İSTANBUL ÇOK ŞANSLI
İstanbul'un, 2020 Olimpiyatları için Tokyo ve Madrid'den daha şanslı olduğu, ancak Gezi Parkı olayları sonrasında bu şansın azaldığı vurgulanıyor. AB Bakanı Egemen Bağış "Gezi Parkı'nda eylem yapanlar, iki defa İstanbul'un adaylığını düşürmek için başvuru yaptılar ama başaramadılar. Eğer vermezlerse bu onların yüzünden olacak" demişti. IOC Asbaşkanı Craig Reedie 3 aday şehirde yapılan incelemelerin ardından yaptığı açıklamada "Üç teklifin kalitesinden de çok memnunuz. IOC üyelerinin Eylül ayında Buenos Aires'te yapılacak seçimlerde çok zorlanacağı bir gerçek" ifadesini kullanmıştı.

SABAH ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arjantin çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN