Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya koşamayanlar için koşacak

Giriş Tarihi: 4.10.2013 16:47 Güncelleme Tarihi: 21.10.2013 13:24

4 Mayıs 2014’te gelmiş geçmiş en büyük ve en benzersiz koşu etkinliklerinden biri gerçekleştirilecek: ‘Wings for Life World Run’ koşu etkinliğinin lokasyonu tüm dünya olacak.

Tüm dünyada giderek daha fazla ilgi gören toplu koşu etkinlikleri, Wings for Life World Run ile bambaşka bir kimlik kazanacak. Koşmayı hobi olarak gören kişiler, amatör koşucular ve profesyonel atletler dahil her düzeyde sporcunun katılabileceği koşuda sabit bir mesafe yok, hatta sabit bir bitiş noktası yok. Dünyanın dört bir yanındaki koşucular, Wings for Life World Run etkinliği için tam olarak aynı anda koşmaya başlayacak ve bu anlamda spor tarihinde bir ilk yaşanacak.

4 Mayıs 2014'te UTC 10:00'da beş kıtada, 40 farklı lokasyonda günün birbirinden farklı zamanlarında ve hava koşullarında binlerce sporcu koşmaya başlayacak. Kaliforniya'daki koşucular yerel saatle gece 03:00'da başlarken Almanya'daki yarışmacılar tam günün ortasında, Türkiye'dekiler 13:00'da, Tayvan'dakiler ise 18:00'da start alacaklar.

Bu etkinlik Wings for Life Vakfı'nın misyonuna, yani omurilik sakatlanmasının çaresini bulmaya yardım amacıyla yapılıyor.

Bugüne kadar düzenlenen tüm toplu koşu ya da yarış etkinliklerinden farklı olarak, bu yarışta alışılagelmiş, sabit bir bitiş çizgisi yok. Bunun yerine yarışmacılar, onların arkasından ilerleyen ve geçildikçe elenecekleri bir arabanın önünde koşacaklar. Bu arabaların her biri, tüm dünyada aynı anda uygulanan bir yarış programının parçası olacak. Koşucuların başlamasından yarım saat sonra her yarıştaki "yakalama arabası" sabit bir hızda koşucuların arkasından harekete geçecek. Araç bir koşucuyu geçtiği anda yarış o koşucu için sona erecek. Bu böyle devam edecek, ta ki dünyada sadece bir erkek, bir de kadın sporcu kalıncaya kadar. Sadece bu iki kişi Wings for Life World Run koşu etkinliğinin şampiyonluğunu elde edecek.

Wings For Life World Run koşu etkinliğine katılanlar arasında dünyada sörf sporunun sembol ismi Robby Naish, eski Formula 1 pilotu David Coulthard, efsanevi yarışçı Eddie Jordan, eski Alp disiplini kayakçısı Luc Alphond, Iron Man Marc Herremans, uzun mesafe koşucusu Sabrina Mockenhaput ve daha birçok efsane sporcu var. Bu sporcuların hepsi aynı zamanda etkinliğin gönüllü elçisi olarak da görev alıyor.

Koşuya katılacaklar arasında yer alan sörf sporcusu Robby Naish etkinlikle ilgili olarak şunları söyledi:

"Wings for Life World Run olağanüstü bir girişim ve mümkün olduğu kadar çok kişinin katılmasını, dünyanın dört bir yanında hep birlikte aynı anda koşmasını arzu ediyoruz."

Naish, yarışın katılım ücretlerinin tamamının omurilik sakatlanmasının çaresini bulma amaçlı araştırmalara kaynak sağlayan Wings for Life Vakfı'na bağışlanacak olmasını etkinliğe katılmak için en önemli neden olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

4 Mayıs 2014'te koşuya katılmak isteyenler, 20 Nisan Pazar gecesine kadar www.wingsforlifeworldrun.com üzerinden koşulardan birine kayıt yaptırabilecekler. Dünya çapındaki bu önemli etkinliğinin planlandığı 40 ülke arasında Türkiye de yer alıyor. Parkur seçimi ve yasal izinlerle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından etkinliğin Türkiye ayağı ile ilgili lokasyon ve katılım detayları kamuoyuna duyurulacak. Red Bull Grubu, Wings for Life World Run'ın resmi uluslararası ev sahibi olarak koşu için toplanan paranın tamamının, European Merchant Services (EMS) ödeme sistemleri üzerinden Wings for Life Vakfına gitmesini temin edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya koşamayanlar için koşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN