Böyle mi olacaktı!

2012 Londra Olimpiyatları'nda 1500 metre kadınlarda altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin için IAAF'in itirazını haklı bulan CAS kararını açıkladı: Doping doğru, 8 yıl men

Böyle mi olacaktı!
10 Ağustos 2012'de gördüğümüz rüya tarihe gömüldü. CAS, verdiği 8 yıl cezayla Londra'da altın madalya aldıktan sonra bir daha piste çıkmayan Aslı'nın kariyerini fiilen bitirdi. 2004 yılında steroid kullandığı için 2 yıllık bir doping cezası alan Aslı, 10 Ocak 2013'te Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından kan değerlerinde manipülasyon yapıldığı tespit edilerek tekrar cezalandırılmıştı. Statü gereği itiraza bakan Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu ise cezaya gerek olmadığı kararını almıştı. Bunun üzerine IAAF, 12 Şubat 2014 tarihinde Spor Tahkim Mahkemesi, yani CAS'a şikayet ederek Aslı'nın ömür boyu men edilmesini talep etmişti. CAS aldığı kararla IAAF'in itirazı haklı buldu ve ikinci doping ihlali nedeniyle Aslı'ya 8 yıl ceza verildi.

CEZA 2021'DE BİTECEK

Ayrıca cezanın 2013'ten bu yana uygulamada olması sebebiyle CAS, cezanın 9 Ocak 2021'de bitmesi gerektiğini karara bağladı. İlk kan örneğinin alındığı 2010'dan beri yaptığı tüm dereceleri silinen Aslı Çakır Alptekin, altın madalyadan da oldu.

BEKLENEN BİR KARARDI
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Dopingle Mücadele Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Rüştü Güner, Aslı Çakır Alptekin'e verilen ceza sonrası SABAH'a açıklamalarda bulundu. Güner, "CAS'ın bu kararı sonrası itiraz hakkı olamaz. Zaten Milli sporcumuz Alptekin, Atletimiz Federasyonumuz ve Uluslararası Atletizm Birliği üçü anlaşarak bir protokol yaptılar. Böyle bir cezanın çıkması normal. CAS da anlaşmalı olan bu başvuruya 8 yıl ceza verdi. Bu karar sonrası sporcunun bir itaraz hakkı olamaz" dedi.

ALTIN GAMZE BULUT'U
Aynı yarışta ikinci sırada yer alarak olimpiyat gümüş madalyası alan Gamze Bulut, Aslı'nın cezasının kesinleşmesinin ardından altın madalyaya terfi etti. AP'nin haberine göre biyolojik pasaportu bulunan ve herhangi bir cezası olmayan Gamze'nin altın madalyanın yeni sahibi olması bekleniyor. Buna karşın Gamze'nin IAAF tarafından 88 şüpheli atlet listesinde yer aldığı ve bu sebeple federasyonun Gamze'ye altının verilmesi konusunda aceleci davranmayacağı da iddia ediliyor. Gamze'ye henüz altın madalya teslimi resmi bir makamdan tebliğ edilmedi.

DOBRİSKEY ŞÜPHELENMİŞTİ
Londra 2012 Olimpiyatları'nın 1500 metre kadınlar finalinde koşan İngiliz atlet Lisa Dobriskey, Aslı'nın altın madalya kazanmasından sonra "Başım belaya girebilir ama normal bir yarışta koştuğumuza inanmıyorum" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle mi olacaktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN