Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ye gıptayla bakıyorlar

"Eskiden olimpiyatlara giden milli sporcularımız dünyanın bir çok yerindeki tesislere gıptayla bakardı. Şu an ’de yapılan spor tesislerimize dünya hayran kalıyor"

Giriş Tarihi: 3.8.2016
Türkiye'ye gıptayla bakıyorlar

Rio Olimpiyat Oyunları'na katılacak sporcularla buluşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, milli sporculara önemli mesajlar verdi. Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'ndeki organizasyonda sporcularla tek tek ilgilenen Bakan Kılıç, "Olimpiyatlara katılmakla bir başarıyı elde ettiniz ama şimdi büyük bir emek ortaya koymanız gerekiyor. Tecrübelerinizi katlayarak bu olimpiyatları geçirmenizi istiyorum" dedi. 'de tesisleşme anlamında büyük adımlar atıldığını da vurgulayan Kılıç, "Geçmiş yıllarda olimpiyatlara giden sporcularımız tesislere gıptayla bakarlardı. Fakat şu anda Türkiye'de yapmış olduğumuz tesislere dünya gıptayla bakıyor. Dünya standartlarının üzerindeki tesislerimizi hayranlıkla izliyorlar" dedi.

OLİMPİYATLARIN TOPLAM MALİYETİ 10.7 MİLYAR EURO
Toplam maliyetinin 10,7 milyar Euro olduğu tahmin edilen Rio Olimpiyat Oyunları 37 farklı tesiste gerçekleşecek. 206 ülke adına mücadele edecek 10 bin 500 sporcu, Rio de Janeiro'da bulunan Barra, Deodoro, Maracana ve Copacabana bölgelerindeki 32 farklı tesiste madalya yarışına girecek. Rio de Janeiro'da 79 bin metrekare alana inşa edilen Uluslararası Basın Merkezi'nde 10 bin gazeteci görev yapabilecek

BU MİLLETİ ONURLANDIRIN
Olimpik sporcularla tek tek tokalaşarak başarılar dileyen Bakan Kılıç, "15 Temmuz gecesi 'de yaşanan darbe girişimini, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın kararlı duruşlarıyla Türk halkı durdurdu. Rio'da bu milleti onurlandıracak mücadeleyi vereceğinize inanıyoruz" dedi. Geceye Ankara'dan telekonferansla katılan Başbakan Binali Yıldırım da, "Bayrağımızı göndere çektirmeniz, İstiklal Marşımızı okutmanız, bizler için en büyük sevinç olacaktır" diye konuştu.

RAKAMLARLA RİO 2019'DA BİZ
Rio Olimpiyatları'nda 26,57'lik yaş ortalamasıyla katılan Türk milli takım kadrosu, 2012 Olimpiyatlarına göre daha genç bir kadroyla mücadele verecek.
Milli takımlarda 55 erkek ve 48 kadın milli sporcu Türkiye'yi temsil edecek.
Milli Takım kafilesinin en genç sporcusu, klasik yay kategorisinde ter dökecek 17 yaşındaki milli okçu Mete Gazoz...
Kafilenin yaş olarak en büyük sporcusu ise milli atıcı Yusuf Dikeç. 43 yaşındaki Yusuf, 10 metre havalı tabanca kategorisinde yarışacak.
Takımlar kategorisinde 'yi temsil edecek A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın tecrübeli ismi 36 yaşındaki Nevriye Yılmaz takıma ablalık yapacak.
Atletizm maratonda Bekir Yarayel ile grekoromen güreş 75 kiloda mindere çıkacak 34 yaşındaki Selçuk Çebi de takımın ağabeyleri arasında bulunuyor.
2016 Rio'da Türkiye adına müsabakalara katılacak kadın milli takımların, erkeklere oranla yaş ortalaması daha genç. Kadınlar 25.45 yaş, erkekler ise 27.54'lük yaş ortalamasıyla olimpiyatlarda madalya mücadelesi verecek. Kadınların en genç sporcusu ise 17 yaşındaki Tutya Yılmaz.
Kadın Basketbol Milli Takımımız ayrıca iki kez üst üste olimpiyatlara katılan ilk Türk takımı oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye gıptayla bakıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN