Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Necip Fazıl Kısakürek, ’da Anıldı

Giriş Tarihi: 5.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 5.3.2015 12:00
Şair Necip Fazıl Kısakürek, ’da anıldı. Anma programında salonun tamamen dolu olması dikkatlerden kaçmadı.
Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fuat Asım Arvas katıldı. ’Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in Hayatı, Sanatı ve Şahsiyeti’ isimli konferansta Necip Fazıl’ın hayat öyküsünden bahseden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fuat Asım Arvas, Necip Fazıl Kısakürek’in kibirli değil vakur bir şair olduğunu söyledi. Arvas, Necip Fazıl’ın ailesi ve çocukluk yılları, eğitim hayatı, Paris yılları, Abdülhakim Arvasi ile tanışması, şiirleri ve ölümü hakkında bilgi verdi.
Necip Fazıl Kısakürek’in Paris yıllarında yaşadıklarına ağırlık veren İl Milli Eğitim Müdür Fuat Asım Arvas, Kısakürek’in kudretli ve güçlü bir şair olduğunu belirterek, "Necip Fazıl, tüm şiirlerini Çile isimli kitabında topladığını söyler. Bunun dışında hayatında ne varsa bunları çöpe attığını, çöplükleri de karıştırma işinin kedi ve köpeklere ait olduğunu söyler. Zira zaman zaman Necip Fazıl’ı eski şiirleriyle yargılamaya çalışanlar için müthiş bir cevaptır. 1953’ten itibaren 300’ü aşan konferans vermiştir. Bu konferanslarıyla ilgili ’Serseri kuşlar gibi ağzımızdan kayalar serptiğimiz tohumlar Anadolu’da yeşermeye gür ormanlar yetiştirmiş ve bundan bizim bugüne kadar haberimiz olmamış’ der. Hacca gitmiştir. Oğlu Mehmet’e Büyük Doğu’yu kurdurdu. Büyük Doğu sadece bir yayın evi adı değil idealin adıdır. 1943’te başlayan ve ölümüne kadar giden mahkemeleri hukuk sisteminde tezler çıkarılabilecek niteliktedir" dedi.
Necip Fazıl Kısakürek’e ait şiirlerin okunmasının ardından konferans, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fuat Asım Arvas’a Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek tarafından plaket takdim edilmesiyle program son buldu.
Programa NKÜ Rektörü Osman Şimşek, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Necip Fazıl Kısakürek, Tekirdağ’da Anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN