Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lılar Kadına Şiddete Karşı Yürüdü

Giriş Tarihi: 8.3.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Tekirdağlılar Kadına Şiddete Karşı Yürüdü
8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında ’da ‘kadına şiddete hayır’ yürüyüşü gerçekleştirdi.
Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Köprübaşı mevkiinde toplanan sivil toplum kuruluşları temsilcileri Tuğlalı Park’a kadar yürüdü. Yoğun kalabalığın bulunduğu yürüyüşte polis ekipleri güvenlik önlemleri aldı.
’Kadına şiddete hayır’ sloganları atılarak gerçekleştirilen yürüyüş sonrası Tuğlalı parkta sivil toplum kuruluşu temsilcileri basın açıklamasında bulundu.
Yürüyüş sonrası basın açıklamasında bulunan Tekirdağ Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı İpek Yelken Altıntaş, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasında, “Bugün sizlerle bayram havasında Cumhuriyet ile kazanılmış Haklarımızı ve bu kazanımlarınızı etkin bir şekilde kullanıyor olmanızı kutlamayı çok isterdim. Ancak hala Türkiye’de Özgecanlar tecavüze uğruyor, vahşice katlediliyor. Kadınlar sırf boşanmak istediği için ya da kendi hayatına dair kararlarını kendisi vermek istediği için, haklarında koruma kararı bulunmasına rağmen, sokak ortasında öldürülüyor. Bu nedenle bugün bizim bayramımız değil yasımızdır. Bu gözü dönmüş caniler hakkında bir an önce Türk Ceza Kanunu madde 82 uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının uygulanması gerekmektedir. Bu caniler lehine cezalarında haksız tahrik indirimi, iyi hal indirimi uygulanmadan ölünceye kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları gerekmektedir. Maalesef ki kadına cinsel istismarda bulunan ya da eşine karşı kasten öldürme sorgusunun ardından ya da ilk duruşma sonrasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmaktadır. Toplum nezdinde bu serbest bırakılış beraat olarak gösterilmektedir" dedi.
Yürüyüşe Eğitim-Sen Tekirdağ Şubesi, Tekirdağ Barosu, Süleymanpaşa Kent Konseyi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Birleşik Haziran Hareketi Tekirdağ Şubesi, Tekirdağ Eczacı Odası ve Tekirdağ Gençlik Merkezi ve bazı parti temsilcileri katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekirdağlılar Kadına Şiddete Karşı Yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN