Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oto Lastikçilerden ’Yaz Lastiklerinizi Takın’ Uyarısı

Giriş Tarihi: 2.4.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:51
Oto Lastikçilerden ’Yaz Lastiklerinizi Takın’ Uyarısı
Oto lastikçileri, Nisan ayı ile birlikte araç sürücülerinin yaz lastiklerini takmaya başladıklarını belirtti.
’ın Çerkezköy ilçesinde faaliyet gösteren yetkili oto lastik satıcısı Çerkezli Oto Lastik firması sahibi Erkan Zümbül, Nisan ayının gelmesiyle birlikte araçlardaki kış lastiklerinin çıkarılarak yerine yaz lastiklerinin takımına başlandığını söyledi. Erkan Zümbül, "Araçların en önemli aksamlarından biri de lastikleridir. Araçlara mevsimine göre yaz ve kış olarak zamanı geldiğinde takılmalı. Kış lastikleriyle yaz aylarında araçlar çalışır ise hem yakıt fazla harcar hem de aracın hızını keser. Çünkü kış lastiklerinin performansı soğuk havalara göredir. Ama yaz lastikleri ise yaz aylarına göre imal edilmiş ve hava sıcaklığına göre de aracın performansını sağlamaktadır" dedi.
Takılacak lastiklerin mutlaka araca uygun lastikler olması gerektiğini belirten Zümbül, "Aynı zamanda kış ve yaz lastikleri gibi araçlarda kullanılması gereken jantlar da önemli aksamlar arasında yerini almaktadır. Bu nedenle araca uygun olan lastik ve uygun olan jantların takılması gerekmektedir. Lastiğe uyum olmayan jantların da kazaya davetiye çıkaracağı unutulmamalıdır. Aynı zamanda araçtaki lastikle jantın hava koşullarına uyumlu olması lazım. Araca takılan lastik ve jant aracın ve sürücünün emniyeti bakımından da önemlidir" diye konuştu.
Mevsim dışı lastik kullanmanın riskli olduğuna dikkat çeken Zümbül, "Kış lastiklerinin yaz aylarında kullanımı ise hem riskli, hem de ekonomik açıdan çok zararlıdır. Kış lastikleri, hava sıcaklığının arttığı yaz aylarında, yaz lastiklerine göre daha yüksek dönme direnci gösterdiğinden dolayı daha kolay aşınır ve yakıt tüketimini artırır. Kış lastiklerinin güvenlik ve performans sağlayabilmesi için diş derinliğinin 4 milimetre altına düşmemesi gerekir. Yaz aylarında kış lastiklerinin kullanımı halinde fren mesafesi de uzar ve yol tutuşu çok zayıflar. Bu nedenle yaz aylarında yani hava sıcaklıklarının olduğu aylarda araçlarda yaz lastikleri kullanılmalıdır. Aynı zamanda Yaz lastiklerinin hamuru kış lastiklerinden çok farklıdır. Kış ve yaz olarak araçlarda kullanılan lastikler aynı zamanda aracında ömrünü uzattığı gibi emniyet acısından da önemlidir" açıklamalarında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oto Lastikçilerden ’Yaz Lastiklerinizi Takın’ Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN