Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çerkezköy Kaymakamı Kubilay, Halk Eğitimi Kurslarını Ziyaret Etti

Giriş Tarihi: 3.4.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:51
Çerkezköy Kaymakamı Kubilay, Halk Eğitimi Kurslarını Ziyaret Etti
’ın Çerkezköy ilçesi Kaymakamı Metin Kubilay, İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR Çerkezköy Hizmet Merkezi işbirliğiyle açılan Engelli Bakım Kursu’nu ziyaret ederek kurs çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Kaymakam Metin Kubilay önce Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi’ndeki kursu ziyaret etti. Kurs ziyaretlerini İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, Halk Eğitimi Merkezi Müdür Vekili Necmi Akman, İŞKUR Çerkezköy Hizmet Merkezi Müdürü Adem Pusaoğlu ile birlikte yapan Kaymakam Kubilay, Halk Eğitimi Merkezi’nin açtığı kurslara çok önem verdiklerini ve açılan kurslara her yıl talebin bir önceki yıldan daha çok olduğunu söyledi. Bu yıl 500 kurs ve 10 bin kursiyer hedeflediklerini belirten Kaymakam Metin Kubilay, "Sakatlar Derneğimiz çok güzel çalışmalar yapıyor. Dernek yönetimine ve katkı sağlayanlara çalışmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum. Biz Halk Eğitimi kurslarına çok önem veriyoruz" dedi.
Kurs hakkında bilgiler veren Kaymakam Kubilay, "İlçemiz Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüz ile İşkur Çerkezköy Hizmet Merkezi Müdürlüğümüz’ün işbirliği ile burada 23 Mart tarihinde başlayan ’Engelli Bakım’ kursu açılmıştır. 400 saat süreli olan bu kursumuz 26 Haziran tarihinde sona erecektir. Kurs eğitimi süresince, Anatomi, Fizyoloji, Meslek Bölgesi Etiği, Engelli Bakım Hizmetleri,Kişisel Bakım, Engelli Bakım Hizmetleri, İletişim, Engellilerin Toplumsal Yaşamı, Engellilerde Öz Bakım, Engellilerin Bakımı,Vücut Mekaniğini Koruma, Pozisyon Verme ve Kaldırma, Günlük Bakım, Engelliye Yemek Yedirme, Ağır Hastalık ve Vefat Durumu, Olağan Dışı Durumlar, Banyo kursu verilecektir" ifadelerini kaydetti.
Halk Eğitimi Merkezi’nin yeni hizmet binasıyla ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Kaymakam Kubilay, "24 Kasım 2014 tarihinde Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksek Okulumuz’un Veliköy’e taşınmasıyla birlikte boşalan binasını Kültür Bakanlığı nezdinde yaptığımız girişimler sonucu devraldık. Kültür Bakanlığı bu binayı Namık Kemal Üniversitesine, Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü de binayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devrini gerçekleştirmiştir. 30 Mart tarihinde devri yapılan binamızın bir katında ilçe Halk Eğitimi Merkezi, bir katında Rehberlik ve Araştırma Merkezi bir katında da Kütüphane yer alacak. Bu konuda Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğümüze ve Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Ayrıca İlçe Gençlik Merkezimiz’in de yapımı hızla devam ediyor" diye konuştu.
Kaymakam Metin Kubilay, daha sonra Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nde İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan Motorlu Taşıt Direksiyon Eğitimi kurs çalışmalarını izledi. Motorlu taşıt direksiyon eğitimi ve kurslarda, trafik ve çevre, ilk yardım ve araç tekniği dersleri teorik, direksiyon eğitimi dersi uygulamalı olarak yapıldığını hatırlatan Kaymakam Kubilay, "Bu kursumuz da diğer kurslarımız gibi önemlidir. Bu çok daha önemlidir. Burada kursiyerlerimiz direksiyon kursu, trafik ve çevre ve ilk yardım kurslarını birlikte görmektedir. Bildiğiniz gibi insanların, hayvanların ve trafikteki araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketlerine trafik denilmektedir. Trafik sadece içerisinde akışın yönlendirildiği bir yollar sistemi değil, aynı zamanda toplumun bireylerinin bir başka biçimde etkileşiminde de bulunmasıdır. İlk yardım da herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlayıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır. İlk yardımın öncelikli amaçları ise, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak. Hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek ve iyileştirmeyi kolaylaştırmaktır. Bu nedenle ilk yardım kurslarını da çok önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.
"HER ALANDA EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ"
Halk Eğitimi Merkezi’nin açtığı kurslara daha fazla vatandaşın katılmasını beklediklerini vurgulayan Kaymakam Metin Kubilay, "Bu konuda basınımız da desteği ile inanıyorum ki bu yıl hedeflediğimiz 500 kurs ve 10 bin kursiyer hedefimizi aşacağız. Her zaman söylüyorum önceliğimiz eğitimdir ve eğitime çok önem veriyoruz. Gelişmişliğin göstergesi de eğitimdir" dedi.
Kubilay, sözlerini kurs hakkında bilgiler vererek tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çerkezköy Kaymakamı Kubilay, Halk Eğitimi Kurslarını Ziyaret Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN