Çerkezköy TSO’dan ’Zaman Yönetimi’ Semineri

Giriş Tarihi: 3.4.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:51
Çerkezköy TSO’dan ’Zaman Yönetimi’ Semineri
’ın Çerkezköy ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üyelerine yönelik ‘Zaman Yönetimi’ konulu eğitim semineri düzenledi. Seminer’de konuşan eğitmen Zeki Yüksekbilgili, "Yapılması gereken çok şey var ama yetişemiyorum diyorsanız, zaman probleminiz var demektir" dedi.
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyelerine yönelik ücretsiz olarak düzenlediği eğitim programları devam ediyor. Oda yönetimi, üyeleri için Zaman Yönetimi konulu eğitim programı düzenledi. Günümüzde insanların çoğunun zaman yönetimi konusunda sorun yaşadığına dikkat çeken Eğitmen Zeki Yüksekbilgili, programında ’Zaman’ın Özellikleri’, ’Zaman Yönetme Alışkanlıklarımız’, ’Zaman Yönetimi’, ’Zaman Yönetimi ve Akıllı Planlama’, ’Zaman Kaybettiriciler ve Çözümleri’ ve ’Zaman Yönetimi ile ilgili Kuramlar’ konularında sunum yaptı.
Bilgi vermenin tek başına eğitim anlamına gelmediğinin altını çizen Zeki Yüksekbilgili, "Eğer bilgi verirken karşınızdaki insana yetenek ya da deneyim kazandırıyorsanız, karşınızdakinin davranışlarını değiştirebiliyorsanız bunun adı eğitimdir. Eğitim sonrasında kişinin davranışlarında, düşünme şeklinde veya iş yapış şeklinde bir değişiklik olması gerekmektedir" diye konuştu.
İnsanların öğrendikleri bilgileri zamanla unutabileceğine dikkat çeken Zeki Yüksekbilgili, "Bugün size aktarılan bilgilerin yüzde 70’ini 24 saat sonra unutursunuz. 3 gün içinde yüzde 90’ını unutursunuz. 1 ay sonra ise neredeyse hiçbir şey hatırlamazsınız. Fakat etkin bir şekilde yapılan eğitim kapsamında alınan bilgiler çok daha uzun süre hafızanızda yer edecektir" dedi.
Günümüzde insanların zamanla ilgili birçok problem yaşadığının altını çizen Eğitmen Yüksekbilgili, "Çoğu zaman kendi kendinize şu cümleleri kurmuşsunuzdur: ’Yapılması gereken pek çok şey var ama yetişemiyorum’, ’Kendimi ve ailemi ihmal ediyorum’,’Hep kriz çözümleme durumundayım’, ’Ertelenen işlerin stresi içerisindeyim’, ’‘Yakınlarımı, dostlarımı ne zamandır aramadım.’ Eğer siz de kendi kendinize bu ifadeleri kullanıyorsanız sizin de zaman yönetimi konusunda problemleriniz var demektir" açıklamalarında bulundu.
Bilim adamlarının ‘zaman’ kavramı ile ilgili birçok tanımlama yaptığını söyleyen Yüksekbilgili, "Zaman, yerine konması, geri döndürülmesi, depolanması, yenilenmesi ya da satın alınması mümkün olmayan bir kavramdır" dedi. Zamanın bazen hızlı bazen ise yavaş geçtiğini sözlerine ekleyen Yüksekbilgili, "Zaman objektif ve subjektif olarak ikiye ayrılır. Objektif zaman, ölçülebilen ve gözlenebilen saat zamanıdır. Subjektif zaman ise ölçülmesi ve değerlendirmesi zor bir zamandır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çerkezköy TSO’dan ’Zaman Yönetimi’ Semineri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN