Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet Okullarında Kayıt Parasına Dikkat

Giriş Tarihi: 24.6.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 24.6.2015 11:01
Devlet Okullarında Kayıt Parasına Dikkat
İl Milli Eğitim Müdür Halis İşler, ilkokul, ortaokul ve liselerde kayıt parasının kesinlikle alınmadığını ifade ederek, okul öncesi eğitimde maddi durumu iyi olan velilerden isteğe göre kayıt parası alındığını söyledi.
Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler, devlet okullarında kayıt parası alınması ile ilgili açıklamalarda bulundu. İlkokul, ortaokul ve liselerde kayıt parasının kesinlikle alınmadığının altını çizen işler, ana okullarında velilerin isteklerine bağlı olarak 80 ile 100 TL arasında para alındığını ifade etti.
Halis İşler, "Anaokullarında para alınması kanunidir. Bunun alt tabanı sıfırdır. Üst tabanı bu sene 80 ve 100 TL arasındadır. Çünkü ana okullarında eğitim zorunlu olmadığı için alınan paralar okul tarafından öğrencilere harcanmaktadır. Her ne olursa olsun maddi durumu iyi değil diye anaokuluna da öğrenci vermekten imtina etmesinler velilerimiz. Devlet olarak maddi durumu iyi olmayanlara bizler yardımcı olacağız. Okul öncesi eğitimde bu tür yardımlarda bulunacağız. Onun haricinde ortaokul, ilkokul ve liselerde böyle kayıt parası yoktur. Bu sadece ana okullarına verilecek olan bağıştır. Veli anaokuluna gittiği vakit hiç param yok dese dahi biz onu da yazdıracağız. Onların bedellerini milli eğitim olarak biz karşılayacağız. Öteki taraftan maddi durumu iyi olan veliler de kendi yardımlarını okullara istediği şekilde verebilecek. O verilen paralar okuldaki öğrencilerin yemek parası, hizmetli parası gibi giderlerine harcanacak. Çünkü okul öncesi eğitim henüz daha zorunlu eğitime geçmedi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet Okullarında Kayıt Parasına Dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN