Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Dünyayı Gezdi, Huzuru Saray’da Buldu

Giriş Tarihi: 4.7.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Genç yaşta memleketinden ayrılarak yurt dışına giden ve dünyanın bir çok yerini gezen Rufi Karatepe, aradığı mutluluğu bulamayınca ’ın Saray ilçesine yerleşti. Rufi Karatepe, tarlada ürettiği organik ürünleri, yaptığı köy ekmeklerini Saray yolu üzerinde kurduğu tezgahta satarak hayatına devam ediyor.
Tekirdağ’ın Saray ilçesinin Güngörmez köyünde doğup büyüyen Rufi Karatepe, 18 yaşında iş için yurt dışına çıkarak 25 yıl Avrupa’da kaldı. Yurt dışında birçok ülkede çalışan ve Almanya, İtalya, Gürcistan, İspanya gibi ülkeleri gezen Karatepe, aradığı huzuru yurt dışında bulamayınca tekrar Türkiye’ye yerleşmeye karar verdi. Tekirdağ’ın Saray ilçesine dönen Karatepe, kurduğu küçük işletmesinde balık besliyor, bahçe kazıyor, köpekleriyle ilgilenerek doğa ile iç içe yaşıyor.
Saray ilçesinde kendisine küçük bir tesis kuran Karatepe bahçesinde organik karpuz, domates, biber, patlıcanın yanı sıra organik bal ve kendi yaptığı köy ekmeklerini satarak geçimini sağlıyor. Avrupa’da çalıştığı sırada 4 farklı dil öğrendiğini ve farklı ülkeleri gezip görme şansı olduğunu belirten Karatepe, yurt dışında yaşadığı sırada içinde bir eksikliğin olduğunu aradığı mutluluğu bulamadığını söyledi.
"GEZDİĞİM YERLERDE HER GÖRDÜĞÜM YERDEN BİR ŞEY ALIP BURADA GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUM"
Dünyayı dolaştığını ifade eden Rufi Karatepe, aradığı mutluluğu bahçelerinde çalışmakta bulduğunu belirterek, "Ne kadar başarabilirim bilmiyorum ama başlamak bitirmenin yarısıdır. Buralara genellikle hafta sonu İstanbul’dan insanlar akın ediyor. İlerde Karadeniz plajları var. Buradan geçerken köy yumurtası, ekmeği, organik sebzeler almak için duruyorlar. Biz de elimizden geldiği kadar organik sebze yetiştirip halkımıza faydalı olmak istiyoruz. Dünyayı gezdim dolaştım huzuru Saray’da bulduk. Kısmet demek ki rızkımız buradaymış. Bana bura huzur kattı tabiatla iç içesin. Sabahleyin kalkıyorum burada balıkları doyuruyorum 2 tane köpeğim var onlarla ilgileniyorum. Bugün Alman bir turist yolunu şaşırmış kimse dilini anlamıyordu ben de gittim kendisine yardımcı oldum. Kendisine bir kahve ikram ettik gereken bilgileri verdik bu civardan. Yabancı dilim Almanca, İspanyolca, İngilizce ve Gürcüce biliyorum. Tabii turizmin içinde olduğumuz için değişik ülkelerde çalıştım bu yüzden öğrendim" dedi.
Doğa ile içi içe yaşayan ve her gün bahçeleri, balıkları ve köpekleriyle ilgilenmekten büyük huzur duyduğunu belirten Karatepe, "18- 19 yaşlarında iş bulamadığım için yurt dışına gitmek zorunda kaldım. 6 yıl Almanya’da çalıştıktan sonra askerlik için Türkiye’ye döndüm. Askerden geldikten sonra Avrupa sevdasından dolayı tekrar Almanya’ya gittim. Almanya’da oturma izni sıkıntı olduğu için İtalya’ya yerleştim. İtalya’da bekardım, Türkiye’ye geldim, evlendim hanımı oraya götürdüm. Tek kişi geldim 5 kişi döndüm. Şu anda burasını faaliyete geçirdim. Burada değişik bir şeyler yapmak istiyorum. Mesela bizim bu yörede yetişen doğal mantarlar var, bunlar pek bilinmiyor. Bunlar ormanda çürüyüp gidiyor. İnşallah ilerleyen zamanlarda bu mantarları halkımıza tanıtıp hem yemeğini öğretip hem de halkımızın bunlardan faydalanmasını sağlamak istiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Dünyayı Gezdi, Huzuru Saray’da Buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN