Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koruyucu Aile Hizmet Modeli İle Çocuklar Ev Ortamında Büyüyor

Giriş Tarihi: 8.7.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 10:26
Koruyucu Aile Hizmet Modeli İle Çocuklar Ev Ortamında Büyüyor
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yurtlarda ve çocuk yuvalarında kalan çocukların aile ortamını yaşamalarını sağlamak amacıyla başlatılan Koruyucu Aile Uygulaması ’da ilgi görüyor.
Tekirdağ’da koruyucu aile sayısının son iki yılda 2 kat arttığı açıklanırken, Tekirdağ genelinde 48 koruyucu aile bulunduğu koruyucu aile olmak için sırada bekleyen yüzlerce aile olduğu belirtildi. Koruyucu aile hizmet modeli ile çocukların yuva ortamından çıkarak aile ve ev ortamında büyüme şansı bulduklarını belirten Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Yılmaz, koruyucu aile uygulamasının büyük ilgi gördüğünü söyledi.
Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Yılmaz, "Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşların ilk olarak Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Koruyucu aile olacak kişilerde aradığımız kriterler en az ilkokul mezunu olması gerekiyor, sağlıklı olduğuna dair sağlık raporu, sabıka kaydının olmaması ve 25-65 yaş aralığında olması gerekiyor. Bu şartlara ait olan herkes koruyucu aile olmak için başvuru yapabiliyor. Aile bizlere ne istediklerini söylüyorlar. Biz de ona göre aileye uygun olabilecek çocuğumuzu seçiyoruz. Koruyucu ailelere verilebilecek çocuklar yuvalarda, çocuklarla ilgilenen çalışanlar tarafından belirleniyor. Koruyucu ailelere kurumumuz tarafından her ay düzenli olarak izlemeler yapılıyor. Sürekli olarak aileler ile görüşüyoruz. Koruyucu ailelere verilen çocuklar biyolojik aileleri ve kendileri de isterse onların görüştürmelerini de yapıyoruz. Tekirdağ’da koruyucu aile uygulamasına ilgi güzel" dedi.
"TEKİRDAĞ’DA KORUYUCU AİLELERİN SAYISI SON İKİ YILDA İKİYE KATLANDI"
Tekirdağ’da 48 koruyucu aile olduğunu ve yüzlerce ailenin sırada beklediğini ifade eden Yılmaz, "Koruyucu ailelerde ailenin yanına giden çocuklarımız da bu uygulamadan çok memnun. Bugüne kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Aileler çocukları, çocuklar da aileleri kendi aileleri gibi benimsedikleri için bir sıkıntı yaşanmıyor. Koruyucu ailelere verilen çocukların eğitim hayatına devam ettirilmesi mecburidir. Tekirdağ’da koruyucu ailelerin sayısı son iki yılda ikiye katlandı. Başvuru yapmış ve bekleyen aileler de fazla durumda. Koruyucu aile hizmet modeli ile çocuklarımız yuva ortamından çıkarak aile ortamında, ev ortamında büyüyor. Çocuklar bütün imkanları ile ailelerin yanına gidiyor. Çocuklar ekonomik bütün imkanları devlet tarafından karşılanmak kaydı ile ailelerin yanına yerleştiriliyor. Eğer ki koruyucu aile olduktan sonra anne çalışmıyorsa ve sigortası yoksa isteğe bağlı sigorta yapılıyor. Anneye sigorta yaparak ödemelerini biz yapıyoruz. Tekirdağ koruyucu aile uygulaması ile Türkiye genelinde 23’üncü sırada bulunuyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koruyucu Aile Hizmet Modeli İle Çocuklar Ev Ortamında Büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN