Büyükşehir Belediyesi Pamukova’daki Biyogaz Tesislerini Ziyaret Etti

Giriş Tarihi: 26.10.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 26.10.2015 11:08
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Pamukova’daki Biyogaz Tesislerini Ziyaret Etti
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka başkanlığındaki heyet, Sakarya’nın Pamukova ilçesinde evsel ve hayvansal katı atıkların toplanması ve geri kazanımı alanında faaliyet gösteren entegre katı atık yönetim tesislerine inceleme gezisi düzenledi.
Teknik geziye Çevre Koruma ve Tarımsal Hizmetler Dairelerinin Başkanları ve konuyla ilgili mühendisleri, Büyükşehir Belediye Meclisi Çevre Komisyonu üyeleri ve bazı ilçe belediyelerin çevre müdürlerinden oluşan on sekiz kişilik teknik ekip katıldı.
Prof. Dr. Tamer Dodurka inceleme gezisi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Her kentin en önemli sorunlarından biri çevre sağlığını tehdit edecek boyutlarda, sınırsız şekilde üretilen kentsel atıklardır. Tekirdağ’da her gün en az bir ton civarında evsel atık üretiliyor, bunları depolamakla, gömmekle başa çıkmak mümkün değildir. Bu nedenle Tekirdağ’ın 30-40 yıllık çöp sorununu çözecek atık yönetimi projemizi biran evvel hayata geçirmek zorundayız. Konuyla ilgili olarak şimdiye kadar çeşitli tesislerde incelemelerde bulunduk. Her bölge kendine has koşullara sahip, bu nedenle gördüğümüz hiçbir tesis Tekirdağ için birebir model olamaz. Bu modeli sağlayacak bilimsel Tekirdağ Katı Atık Yönetim Planının yapılması için Meclisimiz, Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’a gereken yetkiyi verdi" dedi.
Prof. Dr. Dodurka, Büyükşehir Belediyesi olarak Tekirdağ’daki tüm vahşi çöp depolama alanlarının kapanması, atık miktarının azaltılması, kaynağında ayrıştırılması, geri dönüşümün sağlanması, gerekirse çevreci teknolojilerle yakılması ya da çürütülmesiyle enerji elde edilmesi, geri kalan diğer atıkların ise kompos haline çevrilip gübre olarak kullanılması ve bu işlemlerden sonra oldukça azaltılmış olan atığın düzenli depolama tesislerinde depolanmasını amaçladıklarını belirtti.
Gezilen tesis hakkında görüşlerini belirten Prof. Dr. Dodurka, "Pamukova tesisleri bölgede özellikle hayvansal atıkların bertarafı konusunda önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Ciddi paralar harcanmış çevreci bir tesis. Firma yetkilileri ekibimizi çok güzel karşılayıp misafir ettiler, kendilerine teşekkür ederiz. Bu tesislerde işlenen atığın bir kısmı evsel, ancak çoğu hayvansal kaynaklı. Şüphesiz hayvansal kaynaklı atıklar sorunun sadece bir kısmını oluşturuyor. Büyükşehir Belediyesi olarak biz Tekirdağ’da daha bütüncül düşünmek zorundayız. Atık gübreler de mutlaka önemli ancak bizim birinci sorunumuz ve görev alanımız evsel atıklar. Çöpten ya da gübreden enerji üretmek de çok güzel, elbette bu da olacaktır ancak bizim için öncelikli sorun enerji üretmek değil, kurulacak entegre tesisler sayesinde çöp depolarına gelen bu atık miktarını azaltmak ve çevreye verdikleri zararı en aza indirmektir" ifadelerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Pamukova’daki Biyogaz Tesislerini Ziyaret Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN