Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnternette fil hafızası var!

Hızlı internet bağlantısıyla bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara alınan notlar artık hiç unutulmuyor. Video, ses, klavye veya kalemle alınan her notu toplayan Evernote, Microsoft, Google ve Apple devlere bile kafa tutuyor

Giriş Tarihi: 5.10.2014
Tabletlerle dokunmaya odaklanan kuşaklar, şimdi de her ortamda not almayı öğreniyor. Çünkü hızlı internet bağlantısının olduğu her yerde notlara her cihazdan erişilebiliyor. Tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlarla not alma yöntemleri gelişti. Farklı tuş takımları, sesi yazıya çeviren teknolojiler not almayı kolaylaştırıyor. Üstelik kağıt kalem alışkanlığı olanlar için de seçenekler var.

KALEMDE BLUETOOTH
Bluetooth bağlantısı olan özel kalemler dizüstü bilgisayar, tablet veya telefona yazının kaydedilmesini sağlıyor. Resimler, videolar veya önceden elle çizilmiş kağıtlar yine notun bir parçası olarak kullanılıyor. Pazarın en güçlü uygulaması Evernote pek çok ülkede 100 milyonu aşan kullanıcıya sahip popüler uygulama. Rakipleri bilgisayar, tablet ve mobil cihazlarda platform gücünü kullanan Microsoft, Google ve Apple. Küresel rakipler işletim sisteminden gelen güçlerini kullanırken, Microsoft Office uygulamasının gücünü OneNote uygulamasına taşıyor. Google da benzer şekilde Google Keep uygulamasıyla tüketiciye ulaşıyor. Üstelik iki devin uygulamamaları Türkçe kullanılıyor.

ANINDA HATIRLATIYOR
Evernote uygulamasını devlerden ayıran her tür şeyin nota dönüşmesi. Fotoğraf, video kaydı hızla bir nota dönüşürken, uygulama içinde ses kaydı alınarak da not alınıyor. Üstelik notlar unutulmaya karşı belirlenen zamanda hatırlatma da yapıyor. Aldığınız nota her cihazdan ulaşılabiliyor. Henüz sesi yazıya dönüştüren bir uygulama bulunmuyor. Microsoft, Google ve Apple'ın not uygulaması için mutlaka eposta hesabıyla giriş yapmak gerek. Evernote, kullanıcıları bu konuda özgür bırakıyor.

HER YERDEN ULAŞILIYOR
İnternet üzerinden hesabınıza giriş yaptığınızda her cihazdan notlarınıza ulaşabiliyorsunuz. Notlarınızı nerede, ne zaman ve hangi isimle aldığınız da arşivleniyor. Notlara resim video ve ses dosyası da eklenebiliyor. Hemen her platformu destekleyen uyguma her cihazdan notlarda düzenleme yapılmasını sağlıyor. Yeni Scannable uygulamasıyla da telefonlar tarayıcıya dönüşürken, Fujitsu ile geliştirilen ve Evernote uyumlu tarayıcı da kullanıcıların işini kolaylaştırıyor.

KALEM KAĞIT UNUTULMADI
Eğer siz de kalem kâğıt alışkanlığından kurtulamadıysanız, kalemle alınan notlar şimdilik İngilizce ama yakın gelecekte Türkçe olarak da kablosuz bağlı olduğu cihaza aktarılabilecek. Evernote, Moleskine ile işbirliği yaparak kalemle deftere alınan notları cihaza aktarıyor. Ancak uygulama için henüz Türkçe desteği yok.

SOHBET KUTU

100 milyon kullanıcı
Evernote kullanıcılarının 100 milyonu aştığını ve kullanıcıların yüzde 49'unun ücretli ve kurumsal hesaba geçtiğini ifade eden şirketin CEO'su Phil Libin, temel vizyonunu şöyle anlattı: "Merak bizim için önemli. Merak eden insanlar mutlaka yazıyor. Yazdığı notları biriktiriyor, aradığında buluyor ve paylaşıma sunuyor. Yani bizim için anahtar kelimeler yazmak, biriktirmek, aramak ve sunmak. Bunun için context ve work chat özelliklerini geliştirdik. Bu durumun özellikle kurumların hafızalarına önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz." Evernote kullanıcılarının yüzde 75'inin ABD dışında olduğunu söyleyen Küresel Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Linda Kozlowski, Türkçe hizmet vermeye başlamayı çok istediklerini 23 ülkede yerel dilde hizmet verdiklerini söylüyor. Kozlowski, "Türkiye'yi daha önce birçok kez ziyaret ettim. Çok etkilendim. Türkiye Doğu'yla Batı arasında çok önemli konumda. Bizim için güçlü adımlar atacağımız ülke. 950 bin kullanıcımız var. Onlara daha fazla hizmet götürmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

AKILLI KUTU

Bilgi ekranı yanağa geldi

Akıllı telefonlarda not almak için tasarlanan özel modeller de var. Samsung Galaxy Note 4'ün yeni sürümü Note Edge serinin en çok ilgi çeken modellerinden biri olmayı başardı. Note serisi 4'üncü kuşakta farklılaşırken markanın amiral gemisi de oldu. Not alma kültüründe kalemden vaz geçemeyenler için değişik bir seçenek sunuyor. Yanaktaki dikey ekran cihazın üzerinde erişmek istediğiniz uygulamalara kısa yol oluşturuyor. Ancak solakların işi biraz zor! Çünkü telefonu sol elde taşıyanlar için başparmak kuralı maalesef geçerli olmayacak. Eğer tek yöne kavisli olmasaydı bilgi ekranında istediğimiz önceliği belirleyebilirdik.

GÜVENLİ KUTU

Çatal dilli USB'ye dikkat
Pek çok kullanıcı için hayat kurtaran USB'lerin pek masum olmadığı ortaya çıktı. USB'lerin arayüzlerine yerleşen kötü niyetli yazılımlar, cihazın kolayca ele geçirilmesini ve kişisel bilgilerin elde edilmesini sağlıyor. Siz yüksek kapasiteli bir USB buldum diye sevinirken banka hesabınızın boşaldığını fark edebilirsiniz. Ya da kullandığınız dizüstü bilgisayarın kamerası anında bir casus kamera dönüşebiliyor. BadUSB adı verilen bu cihazlardan sonra artık temiz USB sürücü aramak zorunda kalacağız. Temiz USB için diş fırçası gibi hediye USB'lerden uzak duracağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnternette fil hafızası var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN