Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes like peşinde

Bilgisayar ve akıllı telefonlarda yayılan Facebook tutkusu sadece gençlerin değil, artık ileri yaştaki insanların gözdesi oldu. Fotoğraf video paylaşan her kuşak takipçilerine kendini beğendirme telaşında. Güvenlik konusu ise ihmal ediliyor

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Herkes like peşinde
Akıllı telefon ve bilgisayarların ana ekranı haline gelen Facebook, kadınlar başta olmak üzere 65 yaş üstü kuşağın tutkusu haline geldi. Artık operatörler kadın ve 65 yaş üstü kuşağın kullanacağı bilgisayar, tablet ve telefon tasarımlarını öne çıkarıyor. Eskiden gözünü telefondan alamadığı için azarlanan genç kuşağa, 65 yaş üstü büyük anneler de eklendi. Sırf bu yüzden evlerde ve mobil cihazlarda internet kullanımı katlanarak artıyor. Bunun en önemli sebeplerinin başında like (beğen) sayısını artırmak geliyor. Kendini herkese beğendirme telaşı gün geçtikçe öne çıkıyor.

TARİFELER DEĞİŞİYOR

Facebook kullanımının artmasının en önemli nedeni akraba sohbeti. Düğünler, doğum günleri ve yıl dönümleri paylaşımların patlamasına neden oluyor. Artık tüm nesiller Facebook ekranında buluşuyor. Seyredilen dizilerin yorumları, çıkılan seyahatlerin detayları yine Facebook üzerinden paylaşılan fotoğraf ve videolarla anlatılıyor. Yeni alışkanlıklar ilk kez akıllı telefon sahibi olan, evdeki internet tarifesini sınırsıza çeviren ileri yaşta kullanıcıların doğmasına sebep oldu. Cihaz tasarımlarına bu kuşağın tasarım beklentilerine yanıt verildi.

DÜNYANIN YÜZÜ FACEBOOK EKRANINDA
Mobil uygulamanın başarısı, kritik dönemde artan kullanıcı sayısı Facebook'un en yaygın kullanılan sosyal ağ olmasına sebep oldu. Türkiye tüm dünyada Facebook nüfusu en kalabalık ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Rusya, Çin ve bazı baltık ülkeleri hariç hemen her terde Facebook kullanımı oldukça yaygın.

GENÇ NESİL INSTAGRAM'A HÜCUM EDİYOR
Fotoğraf ve videoların patlamasının en önemli sebebi de Instagram uygulaması. Türkiye'de diğer sosyal paylaşım sitelerinin ve uygulamalarının kullanıcı sayısındaki artış hızı düşerken, Instagram sürekli artıyor. Instagram kullanımının artmasının sebebi daha pozitif yorumlar ve beğenilme tutkusunun en basit adreslendiği yer olması. Kullanılan filtrelerle herkesin kendisini profesyonel fotoğrafçı gibi hissettirmesi ise Instagram uygulamasının cazibesini artırıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes like peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN