Türkiye'nin en iyi haber sitesi

er'ların yeni hedefi

lar ünlü perakendecinin POS sistemine girdi.

Giriş Tarihi: 20.10.2014 11:39 Güncelleme Tarihi: 20.10.2014 16:23
Hacker'ların yeni hedefi

Siber güvenlik suçları gün geçtikçe biraz daha artıyor. Geçtiğimiz cuma günü er veya 'ların, 'ın POS ağına girerek müşterilerin kredi ve banka kartı verilerine eriştiği ortaya çıktı. Kmart da ya uğrayan büyük perakendeciler listesine katıldı. Bu saldırı son aylarda Home Depot, Dairy Queen, SuperValu, UPS ve benzeri birkaç olaya daha benzer.

Kmart'ın ana şirketi Sears Holding yaptığı açıklamada saldırı eylül ayında meydana gelmiş görünüyor dedi. Ancak bu gelişme perşembe gününe kadar Kmart bilgi teknolojisi ekibi tarafından fark edilmeden kalmış. Sears'a göre lar antivirüs yazılımı araçları tarafından izlenemez bir malware ile ödeme veri sistemini etkilemiş.

Saldırganların belirli müşterilerin kredi ve banka kartına ulaştığı, ancak kart PIN'leri, email adresleri ve sosyal güvenlik numaralarının tehlikede olmadığı vurgulanıyor. Yalnız ne kadar müşterinin bu durumdan etkilendiği açıklanmadı.

Bu yılın başlarında Amerika İç Güvenlik Bölümü ve Gizli Servisi, POS sistemlerinden veri çalmak için kullanılan Backoff adlı veri hırsızlığı yapan yazılım konusunda perakendecileri uyarmıştı. İki ajansa göre gerçek sayı çok daha fazla olabilir, ama Backoff'un en az 1000 işletmenin sistemine enfekte edildiği belirtiliyor. Yedi farklı POS sistemi satıcısı da Backoff'tan etkilenen çok sayıda müşterisi olduğunu doğrulamıştı. Ancak Kmart, Hacker'ların kullandığı malware hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Bu yüzden Backoff olup olmadığı belli değil.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacker'ların yeni hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN