Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sony Xperia Z3 inceleme

Giriş Tarihi: 22.10.2014 14:08
Sony Xperia Z3 inceleme

Sony'nin amiral gemisi Xperia Z3'ü test merkezimizde ağırladık.

Sony'nin son dönemde akıllı telefon pazarında atağa geçtiğini söyleyebiliriz. Firma, her altı ayda bir amiral gemisi telefonu politikasının yeni sonucu olarak Xperia Z3'ü satışa sunmaya hazırlanıyor. Bu incelememizde bahsedeceğimiz ürün de Xperia Z3'ün ta kendisi. Peki, daha Xperia Z2 piyasaya çıkalı pek uzun bir zaman olmamışken Z3 bize neler sunuyor, almaya değer mi, Xperia Z3 Compact ile arasında ne gibi farklar var, bu telefonu kimler almalı? İşte bu incelememizde bu sorulara yanıtlar veriyoruz.

Xperia serisinin yeni ağabeyi

Xperia Z3, Sony'nin yeni amiral gemisi modeli. Onu Xperia Z, Z1 ve Z2 ile kıyasladığımızda, doğal olarak hem tasarımsal hem de özellikler bakımından farklılıklarının olduğunu görüyoruz. Ancak benzer taraflar da var tabii ki. Z3, 152 gram ağırlıkta ve 7.3mm kalınlıkta. Dolayısıyla Z3, önceki Z serisi amiral gemisi modellerinden daha ince. Aynı zamanda 146 gramlık ilk Z'nin ardından 152 gramlık ağırlığıyla en hafif amiral gemisi Xperia Z telefonu.

Yüksek çözünürlüklü inceleme videosu için tıklayın.

Kullanılan malzeme ve tasarım hatlarına baktığımızda da Z3'ün, önceki Sony amiral gemileriyle mukayese edildiğinde en güzel tasarım hatlarına sahip model olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki tasarımda benzerlikler var. Ancak daha ince bir tasarımın tercih edilmesi önemli. Öte yandan alüminyum çerçeve kullanılarak telefonunun ekranını çevrilmesi de dikkat çekici. Köşelerin oval olarak tasarlanması, tek elle kullanımlarda batma hissiyatını ortadan kaldırıyor. Sağ yan taraftaki tuş tasarımları, iki tarafta da yer alan kapaklar, ekranda ve arka tarafta kullanılan cam kaplamalar cihazın tasarım bütünlüğünü sağlıyor.

Sonuç olarak Xperia Z3'ün şık ve kullanışlı bir tasarımı var. Güç ve kısayol tuşlarının sağ yan tarafa konumlandırılması, uzun ekran faktörünü ortadan kaldırdığı için tek elle kullanımda sıkıntı çıkarmıyor. Ancak arka tarafın camla kaplı olması, diğer birçok Xperia'da olduğu gibi yine kısa sürede terleme ve kaymalara yol açabilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sony Xperia Z3 inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN