Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli cep telefonlarına rağbet artıyor

Giriş Tarihi: 22.10.2014 15:38
Yerli cep telefonlarına rağbet artıyor

Bu yılın son 6 ayında yerli cep telefonu imalatı geçen yıla göre katlanarak arttı.Bu yılın son 6 ayında yerli cep telefonu imalatı geçen yıla göre katlanarak arttı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, bu yılın 6 ayında yerli cep telefonu imalatı başvurusu geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 574.47 artarak, 843 bin 564'e yükseldi. Samsung ve iPhone gibi cihazların ilgi gördüğü son dönemde tüketici yerli malı tercih etti.

İMAL EDİLEN CİHAZ ARTTI


Cihaz sayısı itibarıyla bakıldığında da bu yılın ilk yarısında imal edilen cihaz sayısı yüzde 860.17 arttı. Yolcu beraberinde getirilen cep telefonu sayısı yüzde 56.45 azaldı. Yılın ilk yarısında kayıt altına alınan cep telefonu ithalatı sayısı ise yüzde 15.44 artarak, 6 milyon 235 bin 784'ten 7 milyon 198 bin 785'e yükseldi. Cihaz sayısı itibarıyla bakıldığında 2014 yılının 6 ayında geçen yılın aynı dönemine oranla ithal edilen cihaz sayısı 1.8 artışla 6 milyon 231 bin 243 oldu.

ÇİNLİ TELEFON TÜRK TÜKETİCİYLE BULUŞACAK


ARASTA Bilişim, Çinli Haier'in akıllı telefonlarını Türk tüketicisi ile buluşturacak. Arasta Bilişim'in tek yetkilisi olduğu telefonların teknik desteği KVK tarafından verilecek.

İlk etapta 399 ve 649 TL'ye satılacak 2 modelle pazara girdiklerini, Kasım ayında 2 yeni modeli daha tüketicinin beğenisine sunacaklarını belirten Arasta Bilişim CEO'su Mehmet Karakaş, "Kurulduğumuz 2010 yılından bu yana dünyanın en ünlü markalarının cep telefonu satışlarını yapıyoruz. O nedenle Türk tüketicisinin telefon tercihini çok iyi analiz edebilen bilgi birikimimiz ve deneyimimiz var. Tüketicinin kaliteli ürünlere ve teknolojiye verdiği değeri bildiğimiz için Haier'in akıllı telefonlarını Türkiye'ye getirmeye karar verdik" diye konuştu.

17 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Karakaş, "Haier, yıllık 100 milyon adet telefon satıyor. Özellikle teknoloji konusunda bilinçli Türk tüketicisinin telefonların performansını gördükten sonra markayı kabul edeceğine inanıyoruz. Haier'in akıllı telefonlarıyla ilgili toplam 17 milyon dolarlık yatırım planladık. İlk yıl satış rakamlarımızın 120 bin adet olacak. Bir sonraki yıl hedefimiz en az 500 bin adet" dedi.

1984'te kurulan Haier; beyaz eşya, klima, televizyon, cep telefonu, diz üstü bilgisayar ve enerji çözümleri konusunda hizmet veriyor. Toplam 29 milyar dolar ciroya sahip şirketin 80 bin çalışanı, 29 üretim tesisi bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli cep telefonlarına rağbet artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN