Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın satışları düştü

Geçen seneye kıyasla satışlar düştü. 'ın farklı planları var gözüküyor.

Giriş Tarihi: 27.10.2014 14:30 Güncelleme Tarihi: 27.10.2014 14:33
Apple'ın satışları düştü

, yeni 'larla birlikte güzel bir ivme yakaladı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 'lerle birlikte satışların biraz daha artması bekleniyor. Ama diğer taraftan Apple'ın istikrarlı kolu 'ta düşüş var. The Wall Street Journal'ın yeni raporuna göre iTunes'ta geçen yılın mevcut dijital satışlarına karşı bu sene %14'lük düşüş söz konusu.

IFPI'ye (International Federation of the Phonographic Industry) göre 2013'te dijital satışlardan gelen global gelir %2.1 oranında düştü. Ancak reklam desteği ve stream servisideki (Abonelik) artışlar durumu telafi etti, böylece çoğu pazarda dijital gelirlerin büyümesine neden oldu.

Dijital satışlardaki düşüşe karşın stream servisinden artarak gelen gelirin, Apple'ın 'i satın almasındaki motive edici faktörlerden biri olduğunu düşünülüyor. Yeni raporda bu kısma vurgulama yapılmış. Apple, gelecek sene Beats'i iTunes'un bir parçası olarak sunmayı planladığı belirtiliyor. Daha önce yayınlanan birkaç öngörü raporunda (Çinli analist K. Tong-mu'nun raporu gibi) Beats'in iTunes'un yeni servisi olabileceği tahmin ediliyordu.

Kısa bir şekilde geçmişi analiz edersek, birkaç ay önce Apple'ın Beats'i stream servisi olarak kullanacağı iddia edilmişti. Re/code'tan John Paczkowski ise Beats servisinin şubat ayında aktif olabileceğini ileri sürmüştü.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple'ın satışları düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN