karanlıkta kalmayacak

Giriş Tarihi: 28.10.2014 11:53
Dünya karanlıkta kalmayacak

Aralık ayında derin karanlık olmayacak, gerçek daha farklı.

fırtınasının etkisiyle birlikte 'nın yarısının Aralık ayında üç gün boyunca karanlıkta kalacağı haberini duymuşsunuzdur. Başkanı Charles Bolden da güya bu durumu doğrulamıştı. Aslında birçok insan bu haberle aldatıldı.

"NASA Dünya'nın Aralık ayında karanlığa gömüleceğini söyledi" başlıklı haber, Huzlers.com isimli sansasyonel manşetlerle sahte hikayeler yayınlamakla bilinen bir web sitesinden kaynaklanıyor.

Çakma haberin orijinal metninde Dünya'nın neredeyse tamamının bundan etkileneceği (6 Günlük karanlık), 16 Aralık Salı günü bu olayın başlayacağı ve 22 Aralık Pazartesi gününe kadar süreceği yazıyor. Fakat Dünya'nın Güneş fırtınasında üç gün boyunca Güneş ışığından mahrum kalacağı belirtilmiş. Hesapta toz ve uzay çöpleri %90 oranında Güneş ışığını bloke edecek. Charles Bolden da bu Güneş fırtınasının son 250 yılın en büyüğü olduğunu açıklamış.

Sahte haberin sonuna ise NASA bilim adamı 'dan "6 gün boyunca yapay ışığa güveniyoruz, problem olmayacak" şeklindeki sahte alıntısı eklenmiş.

Sonuç olarak , ve diğer da bir sürü insan bu haber karşısında şok tepkiler verdi. İşin temelinde sadece fake bir haber. Kısaca karanlık yok.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya karanlıkta kalmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN