6 geri çağrılabilir

Yeni 'ların 128 GB'lık modellerindeki oluşan bir sorun yüzüne potansiyel geri çağırma işlemi söz konusu.

Giriş Tarihi: 4.11.2014 17:41
iPhone 6 geri çağrılabilir

Ekim ayında birkaç 6 ve Plus sahibi yeni bir sorunla ilgili şikayette bulundu. Bu sorun ünlü #bendgate yani yamulma veya eğilme değil. 128 GB'lık modellerin vebası olarak adlandırılıyor. Etkilenen cihazlar bootloop'ta sıkışmış gözüküyor. Bu problemin tek kesin çözümü Apple mağazasından birebir değişim yapmak.

Sorun aslında kesin olarak belirlenmiş veya Apple tarafından teyit edilmiş değil. Problemin iPhone 6 ve 6 Plus'ın 128 GB'lık modellerine bağlı bir donanım sorunu olabileceği söyleniyor. Daha kötüsü gözlemciler 'ın büyük bir geri çağırma işlemiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtiyor. Daha fazla detaya birlikte bakalım.

128 GB'lardaki problemin kaynağı nedir?

Yayınlanan yeni bir rapor sorunun TLC NAND flaşın IC denetleyicisinde yattığını ileri sürdü. TLC (Üçlü) genel olarak SLC'den (Tekli) veya MLC'den (Çoklu) daha yavaş. SLC önce iPad'lerde yer aldı. iPhone'larda ise bugüne kadar daha stabil olan MLC NAND flaş kullanıldı. Peki Apple neden MLC NAND flaştan vazgeçti? Cevap aslında çok basit. TLC, hem SLC hem de MLC'den daha ucuz.

Endüstri kaynakları çökme ve bootloop sorunlarının TLC NAND flaş kökenli olduğuna inanıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi gözlemciler bu yüzden çok sayıda 128'lık modelin geri çağrılabileceğini düşünüyor. 8.1'in güncellemesinin de düzeltme yapmamasıyla iddiaların bir şekilde beslendiği yorumları da yapıldı.

Konuyla ilgili olarak şunu da ekleyelim. SSD 840 ve 840 EVO'nun okuma testleri düşük çıktı. Her ikisinde de TLC NAND flaş var. Samsung ürünler için firmware geliştirmesi için çalışmalara başladı.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
iPhone 6 geri çağrılabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN