Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'lara virüs tehdidi

'ın mobil işletim sistemi için saldırganların taktikleri nedir?

Giriş Tarihi: 6.11.2014 17:41
iPhone'lara virüs tehdidi

Hatırlarsanız WWDC etkinliğinde, Android'in güvensiz olmasından ve 'lardan dem vurmuştu. 'un güvenlik konusunda ne kadar iyi olduğunu övmüştü. İşler tersine dönmeye başladı gibi. Palo Alto araştırmacıları tarafından yayınlanan bir rapor iOS cihazlara bulaşan malware olduğunu ortaya çıkardı. Wirelurker isimli malware yüzbinlerce cihaza bulaşmış gözüküyor.

Kötü amaçlı yazılım Çin'de OS X'in 3. parti uygulama kaynağı olan Maiyadi App Store'dan yayıldı. Rapora göre şu zamana kadar enfekte olmuş 356.104 uygulama indirilmiş. Wirelurker USB'den bağlanan iOS cihazlara bulaşıyor, bunu da mevcut programların yerine geçmek için ikili dosya değiştirme yöntemiyle gerçekleştiriyor. Wirelurker, jailbreak'li olmayan iOS cihazlara bulaşan ilk malware. Bu açıdan da bir hayli tehlikeli.

Palo Alto Networks araştırmacıları malware'ı tespit eden yazılım geliştirdi. 'dan korunması kolay. 3. parti uygulama mağazalarının kullanılmaması, bilinmeyen kaynaklardan gelen USB şarjlarının kullanılmaması malware'ın bulaşmasını engelliyor.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
iPhone'lara virüs tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN