Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ların hatası çözüldü

Giriş Tarihi: 7.11.2014 17:33 Güncelleme Tarihi: 7.11.2014 17:34
iPhone'ların hatası çözüldü

işi başka yollarla sessiz sedasız biçimde çözecek görünüyor.

Birkaç gün önce yeni iPhone'ların vebası olarak adlandırılan illet hatadan sizlere bahsetmiştik. Raporlara göre 128 GB'lık modellerde bootloop'ta sıkışıp kalma ve çakışma sorunu yaşanıyor. Bunun en büyük sebebi olarak da TLC NAND flaş depolamanın IC denetleyicisi gösteriliyor. TLC depolama 64/128 GB'lık iPhone 6 ve 6 Plus modellerinde kullanılmakta.

Yeni bir rapora göre sonuca ulaşmış durumda. Apple sorunu diğer yollarla halletmenin peşinde. Çaktırmadan sessiz sedasız. Detaylara birlikte göz atalım.

Apple'ın planı

Kore basınında (businesskorea.co.kr) yayınlanan taptaze rapora göre Apple'ın sorunlu TLC NAND flaş biriminin kullanımını durdurma kararı aldığı iddia ediliyor. Daha önce belirttiğim gibi büyük hatanın sebebi olarak bu birim gösteriliyor.

Apple TLC (Üçlü) yerine MLC (Çoklu) NAND flaş bellek kullanacak. Daha önceki iPhone'larda MLC kullanılıyordu. TLC ve MLC arasında nasıl bir fark var? TLC, MLC'ye göre daha ucuz ve 1.5 kat daha fazla veri saklama imkanı sunuyor. Ancak TLC'nin okuma/yazma hızı MLC'den daha yavaş.

Eğer bu rapor doğruysa bundan sonraki üretim 'larda daha hızlı bir bellek yer alacak. 64/128 GB iPhone 6 ve iPhone 6 Plus alanlar ne olacak? Apple muhtemelen iOS 8.1.1 güncellemesiyle birlikte okuma ve yazma hızlarını arttıracak gözüküyor. Geri çağırma iddiası ise endüstri analistleri ve gözlemcileri tarafından ileri sürülmüştü. Çözüm böyle olursa geri çağırma işlemi söz konusu değil.

64/128 GB'lık iPhone 6 veya 6 Plus sahibi misiniz? Cihazınızda bootloop veya çakışma hataları yaşadınız mı? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
iPhone'ların hatası çözüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN