Türkiye'nin en iyi haber sitesi

çocuklarına 'i lamış

'ın efsanevi CEO'su 'ın çocuklarına teknolojiyi kısıtladığını biliyor muydunuz?

Giriş Tarihi: 10.11.2014 20:35
Steve Jobs çocuklarına iPad'i yasaklamış

Apple'ın efsanevi CEO'su Steve Jobs'ın, iPhone ve iPad gibi günümüzün en popüler ürünlerini hayatımıza kazandırdığını hepimiz biliyoruz. Bu ürünler özellikle çocukların hayranlık duyduğu ve bağımlısı olduğu teknolojik cihazların başında geliyor. Aslında birçok aile bu durumdan şikayetçi ancak herhangi bir şey yapamıyorlar. Peki Steve Jobs'ın bu denli teknolojinin içerisindeyken çocuklarına teknolojiyi kısıtladığını biliyor muydunuz?

Yıllar önce New York Times'dan Nick Bilton, Steve Jobs ile oldukça ses getirecek bir röportaja imza atmıştı. Bilton, Jobs'a "Çocuklarınız yeni iPad'e bayılıyor olmalı?" sorusuna Jobs'ın "Daha hiç kullanmadılar" cevabı herkesi şaşırtmıştı. Jobs sözlerini ise çocuklarının teknoloji kullanımını kısıtladıklarını söyleyerek sürdürmüştü.

Aslında Silikon Vadisi'nde yaşayan diğer üst düzey yöneticiler de bu konudaki yaklaşımları Steve Jobs ile paralellik gösteriyordu. Kendileri adeta teknoloji havuzunda yüzerken, çocuklarının teknolojiyi kullanmalarına ise çok az izin veriyorlardı.

Röportajı yapan Nick Bilton'ın 'a çocuklarının kendi yaptığı cihazları kullanmak yerine ne yaptığını sorma fırsatı olmamış. Ancak bu sorunun cevabını ilerleyen zamanlarda "Steve Jobs" kitabının yazarı ve Jobs ailesinin evinde bolca zaman geçirmiş biri olan Walter Isaacson'dan almış.

Isaacson'ın bu soruya cevabı ise şöyle olmuş; "Steve her akşam mutfaktaki büyük ve uzun yemek masasında ailece yemek yerken kitaplardan, tarihten ve daha pek çok konudan konuşmaya çok önem verirdi. Şimdiye kadar kimsenin ortaya iPad ya da bilgisayar çıkardığını görmedim. Çocuklar bu tür cihazlara bağımlı gibi görünmüyorlardı."

Görünüşe göre teknolojinin en çok içerisinde olan isimler, çocuklarının sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için onları teknolojiden uzak tutmayı tercih ediyorlar. Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Emre Çetinkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Steve Jobs çocuklarına iPad'i yasaklamış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN