Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın ları ediliyor

'ın ları Avustralya'da ediliyor.

Giriş Tarihi: 17.11.2014 19:35
Google'ın internet balonları test ediliyor

Teknoloji devi Google'ın, Project Loon ismindeki dev projesini duymuş muydunuz? . Google bu projeyle, insansız sıcak hava larıyla Wi-Fi bağlantısı dağıtmayı amaçlıyor. 15 metre genişliğinde ve alışveriş torbalarından sadece 3 kat daha kalın polietilenden meydana gelen bu balonların her birinin içinde Linux tabanlı mini bir bilgisayar bulunuyor. Bu bilgisayarların üzerinde Wi-Fi bileşenleri ve antenleri, GPS, sıcaklık sensörü dahil çeşitli hareket sensörleri bulunuyor.

bu projesini hayata geçirmek adına ciddi testlere başlamaya hazırlanıyor. The Guardian'ın yapmış olduğu habere göre Google, Avustralya'nın Telstra isimli operatörüyle beraber lere başlıyor. Belirtilene göre, Aralık ayında Avustralya'nın Queensland bölgesine 20 tane balonu salınacak. Her biri yaklaşık 20 km'ye kadar sinyal gönderebilme kapasitesine sahip balonlar başarılı olursa Avustralya'nın farklı bölgelerinde de kullanılacak.

Öte yandan Project Loon'un karşısındaki en büyük sorun ise rüzgar olarak gözüküyor. Rüzgar beklenmedik bir şekilde eserse balonları düşürebilir ya da bağlantıya zarar verebilir. Bakalım Avustralya'daki testler başarılı olacak mı? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Emre Çetinkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'ın internet balonları test ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN