Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Google'ın balonları testi geçti

Giriş Tarihi: 21.11.2014 09:40
Google'ın balonları testi geçti

Google'ın dünyanın dört bir yanına bedava internet iletmek için hayata geçirdiği Project Loon, test aşamalarını başarıyla tamamladı.

Google'ın Stratosfer'de gezinecek balonlarla dünyaya internet yayma projesini temsil eden Project Loon, test aşamalarını başarıyla geride bıraktı. Google, Avustralya'da süren çalışmaların ardından gelecek ay yerel telekomünikasyon firması Telstra ile test amaçlı internet hizmetine başlanacağını duyurdu. Şirket, internet erişimi sağlaycak balonlardan günde 20 tanesinin hizmete sunulabileceğini belirtti.

Projenin gelişimi hakkında bilgi veren Google, bir yıl önce başlayan ilk denemelere oranla, balonların 10 kat daha uzun süre havada kalabildiğini belirtti. Gelinen noktada, her bir balon 100 ila 130 gün havada kalabiliyor. Birçok kıtada yapılan deneme uçuşlarında, balonlar toplam 3 milyon kilometre yol kat etti.

YEREL FİRMALARLA İŞBİRLİĞİNE GİDİLECEK


Google, havada kalma süresi ve menzilin dışında, balonların manevra kabiliyetinin de geliştirildiğini belirtti. Google+ sayfasından açıklama yapan Project Loon mühendisleri, 'Binlerce rota hesabı yaparak hedeflerine giden yolları çok iyi çizebildiklerini' belirterek, '9 bin kilometrelik bir uçuşta bir balonun stratosferde yaşanan güçlü rüzgarlara rağmen hedef noktaya 1.5 kilometre kadar yaklaşabildiğini' ifade etti.

Google, balonları şişirme teknolojilerinin de son derece hızlı olduğunu belirterek, sadece beş dakikada havalanmaya hazır hale gelen balonlardan günde 20 tane uçurabileceklerini belirtti.

Google, balonların uçurulması için gerekli izni almak ve internet erişimi sağlamak için yerel firmalarla işbirliği yapacak. Gelinen en son noktada, Google'ın kendisi gibi bedava internet erişimi sunmayı planlayan rakibi Facebook'tan daha hızlı ilerlediği görülüyor. Facebook, insansız hava araçları ve uydulara yerleştirilecek lazer teknolojisiyle internet erişimi sağlamayı planlıyor.

KAYNAK: El Cezire

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'ın balonları testi geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN