Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa Google'ı durduracak

Giriş Tarihi: 22.11.2014 16:18 Güncelleme Tarihi: 22.11.2014 16:22
Avrupa Google'ı durduracak

Avrupa Parlamentosu, internetin dev arama motoru Google'ın büyüyen gücünü engellemek için harekete geçti. Özellikle Almanya konunun en sıkı muhatabı olan ülke konumunda.

Avrupa Parlamentosu (AP) internet devi Google'a birkaç şirkete bölünmesi çağrısında bulunacak.

Avrupa genelinde nüfusun yüzde 90'ından fazlasının internette arama motoru olarak Google'ı kullanması üzerine harekete geçen AP, Google'ın çevrimiçi arama ve diğer ticari servislerinin ayrılması yönünde çağrı taslağı hazırladı.

The Times gazetesinin haberine göre 2011 yılında, bazı küçük özel arama şirketleri, kullanıcıların sitelerini Google arama sonuçlarında kolayca bulamadığı gerekçesi ile Google'ı Avrupa Parlamentosu'na şikâyet etti. Şikayetleri haklı bulan ve Google'ın tekel olmasını istemeyen AP, internet pazarında rekabet uzun vadeli olarak sağlanması yönünde bütünlüklü bir çözüm olarak internet arama siteleri ile ticari servislerin ayrıştırılmasını görüşme' çağrısında bulunma kararı aldı.

Parlamentonun Google'ı bölmek gibi bir gücü yok, ancak Google'a soruşturma düzenleyerek antitröst baskı uygulayabilir. Almanya bu konuda Google'a karşı en 'saldırgan' ülke konumunda. Zira Almanya Adalet Bakanı Google'a arama sonuçlarında şeffaf olma konusunda çağrıda bulunmuştu. Google ve AB önümüzdeki yılın başlarında bir anlaşmaya varacaktı ancak Microsoft ve bazı diğer firmalar şikayetçi olduğu için Eylül ayında soruşturma açıldı. AP, gelecek hafta teklif için son kez gözden geçirecek. Teklifin bir sonraki Perşembe günü oylanması bekleniyor.

Kaynak: Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Google'ı durduracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN