Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den telefon:

'nin yeni - telefonu, test merkezimizin yeni konuğu.

Giriş Tarihi: 26.11.2014 12:09
Sony'den selfie telefon: Xperia C3

- akımının sürdüğü şu günlerde, bir hamle de 'den geldi. Sony, bir süre önce duyurduğu akıllı telefonu C3'ü "bir selfie telefonu" olarak tanımlamış ve ön tarafta yer alan kameranın, flash ışığıyla birçok rakibinden ayrıldığını dile getirmişti. Peki C3, bize gerçekten neler sunabiliyor? Bugünkü konuğumuz, oluyor.

Uzun ve ince bir tasarım

Xperia C3, 5.5 inç ekrana sahip. Yaklaşık 150 gram ağırlığındaki ürün, 7.6mm kalınlık oranına sahip. Tasarım olarak baktığımızda, Xperia C3'ün ince ve hafif bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Ön kısımda yer alan çerçeve detayları belki biraz fazla yer kaplıyor, ama yine de büyük sıkıntı doğurmuyor. Telefonu çoğu zaman tek elde kullanmak mümkün. Boyutlar büyük olunca tabii "tek elle kullanım" unsuru da önem kazanıyor. Sony, hem yazılımsal hem de tasarımsal olarak tek elle kullanıma yönelmeyi ihmal etmemiş.

Yüksek çözünürlüklü inceleme videosu için tıklayın.

Cihazın sağ yan tarafına baktığımızda, birçok Xperia modelinden alıştığımız kamera kısayol tuşu, ses tuşlarını ve güç tuşunu görüyoruz. Dikkat çekici olan ise, bu tuşların aralarındaki mesafelerin kısaltılmış ve telefonun sadece yarısı kadar diyebileceğimiz bir kısımda konumlandırılmış olmaları. Böylelikle telefonu tek elle tutarken baş parmağınızla hepsine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Eğer ses tuşları daha yukarıda olsaydı, kullanım kolaylığı açısından sıkıntılar doğabilirdi. Cihazın köşelerden yumuşatılmış hatları da tek elle kullanımı kolaylaştırıyor.

Öte yandan Sony, dediğimiz gibi yazılımsal düzenlemeler de yapmış. Mesela Home tuşuna seri olarak 2 kere basarsanız bildirimlerin ve Hızlı Ayarlar menüsünün ekranın en altında açıldığına şahit oluyorsunuz. Böylece yine ekranın üst taraflarına parmağınızı ulaştırmanız gerekmiyor ve tek elle kullanım sağlanıyor.

5.5 inç ekran ve büyük bir çerçevesi bulunan telefonu, tek elle birçok koşulda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ancak iş mesaj yazma gibi konulara geldiğinde, daha iyi verim alabilmeniz için iki elinizi kullanmanız şart...

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sony'den selfie telefon: Xperia C3
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN