Türkiye'nin en iyi haber sitesi

araştırmasına 'tan destek geldi

Giriş Tarihi: 27.11.2014 12:09
Bor araştırmasına TÜBİTAK'tan destek geldi

Doç. Dr. Ünal Şen’in, madeniyle ilgili araştırma projesine Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu () 'tan destek geldi.

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ünal Şen'in, bor madeniyle ilgili araştırma projesine Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu () destek verecek.

Doç. Dr. Ünal Şen'in, 'Yeni Ürünlerinin, Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Kullanım Alanlarının Yaygınlaştırılması' başlıklı projesinde, metan ve hidrojen depolamak için yüksek yüzey alanı olan bor esaslı gözenekli malzemelerin tasarlanması ve sentezlenmesi çalışmaları yürütülecek. Doç.Dr. Şen'in projesi, TÜBİTAK'ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından da destekleniyor.

Proje hakkında bilgiler veren Doç.Dr. Şen, fosil yakıtların kullanımının çevre sorunlarına neden olduğunu belirterek, temiz yakıtlar üzerine araştırmaların son yıllarda hız kazandığını söyledi. Hidrojen ve metan yakıtlarının gelecek vaat eden alternatif enerji taşıyıcılar olduğunu dile getiren Doç.Dr. Şen, şu bilgileri verdi:

"Her iki gazın ağırlıkça yanma ısısı benzinden daha yüksek. Daha önemlisi, metan benzine göre daha düşük karbon emisyonuna, hidrojen ise sıfır karbon emisyonuna neden olmaktadır. Hidrojen ve metanın alternatif yakıt olarak ticari hale gelmesindeki en büyük engel ucuz ve güvenli depolama yöntemlerinin yeterince geliştirilmemiş olmasıdır.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bor araştırmasına TÜBİTAK'tan destek geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN