Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aman kimse görmesin!

, ve ekranları uçakta, yemek masasında davetsiz bakışların tacizine uğruyor. Filtreler ve şifreler ekranları kem gözlerden uzak tutuyor

Giriş Tarihi: 30.11.2014
Aman kimse görmesin!
Kullandığımız kişisel ekranların sayısı artıyor. lar, ler ve özellikle ların taşıdığı kişisel verinin sınırı yok. Bu durum ekran mahremiyetinin önemini de artırıyor. Ancak ekranları sürekli büyüyen akıllı tefonlar bilgisayarlardan bile daha korunmasızlar. Restoranda, kafede, uçakta, otobüste davetsiz gazete okuyanların yerini davetsiz ekran tacizleri aldı. Artık her cihazımız için şifre ve filtre kullanmak zorunda kalıyoruz. Banka işlemlerinden özel fotoğraf ve videolara, e-postalardan kişisel notlara kadar her bilgiyi taşıdığımız cihazlar daha ciddi korunmayı hak ediyor.

ŞİFRE KOLAY OLMASIN
Akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarların başından ayrıldığımızda veya masada otururken büyük ekranlı akıllı telefonlara gelen mesajlar davetsiz bakışların tacizine uğruyor. Apple iPhone soldan sağa ve parmak izi okuyucuyla açılan ekran kilidi, Android cihazlarda çok farklı kombinasyonlarla açılabiliyor.

BİOMETRİK İZ EKLENDİ
Özellikle devlet ve özel kurumlarda çalışanlar için geliştirilen biometrik teknolojilerin kullanıldığı güvenlik sistemleri artık cep telefonlarında, tabletlerde ve bilgisayarlarda kullanılıyor. Apple parmak izi okuyucusunu açılışında değil, appstore alışverişlerinde kullanıyor. Yine Huawei Mate 7 farklı parmak izleriyle farklı kullanıcı hesaplarının açılmasını sağlıyor. Üstelik bazı dosyalar saklanabiliyor.

DAVETSİZ BAKIŞA FİLTRE
Dizüstü bilgisayar ve tabletlerde filtre kullanarak toplu ulaşım araçlarında ve kafelerde meraklı gözlerden uzak durmak mümkün. Filtreyle, kullanıcının 90 derecelik bakışı hariç diğer açılardan sadece kararmış bir ekran görünüyor.

Uçaklarda yan koltuktaki yolcunun ekranını görememenin sebebi ekran mahremiyetidir. Yani ekranların kalitesinden dolayı değil, mahremiyetten dolayı hemen yanınızdaki yolcunun ekranını göremezsiniz.

PATRON TUŞU YERİNE ÇİFT TIKLA
İşyerinde oyun oynamayı sevenlerin korkulu rüyası patronun içeri girmesiydi. Bundan "Patron tuşu" ile kurtulmak mümkündü. Bu tuşla oyun ekranı yerine işle ilgili excell tablosu beliriyordu. Tablet ve telefonda bunun yerini çift tık aldı.

EN ÖZEL BİLGİLER AVUÇ İÇİNDE
Kullandığımız dizüstü bilgisayarlar evlerimizden daha fazla kişisel bilgiyi taşıyor. Evler tüm bir ailenin izlerini taşırken, dizüstü bilgisayarlar kişisel yazışmalardan fotoğraflara kadar her türlü özel veriyi üstünde taşıyor. Dizüstü bilgisayarlar güvenlik için artık yeni yöntemler kullanmaya başladı. Avuç içi tanıma teknolojisi bunlardan biri. Fujitsu'nun yeni Lifebook serisi dizüstü bilgisayarları avuç içi tanıma özelliği ile güvenliği bir üst seviyeye taşıyor. Her insanda farklı bir tanımlamaya sahip avuç içi artık ekstra cihaza gerek kalmadan kullanılıyor.

Akıllı telefon: 9 aylık satışlar

En iyi telefon hazır!
Akıllı telefon seçiminde farklı kriterler var. 2014 yılında operatörlerin ağırlığı artarken, yeni telefon alımlarında büyük ekran, fiyat ve pil ömrü en etkili unsurlar olarak göze çarpıyor. Pil ömrünün uzatılmasında akıllı telefonlarda artan internet kullanımı etkili oluyor. GfK üçüncü çeyrek rakamlarına göre akıllı telefon pazarı da 2014'ün üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre cirosal olarak yüzde 25.1 oranında büyüyerek en çok büyüyen sektör oldu. Büyüme akıllı telefonlardan gelirken toplam telefon pazarında akıllı telefonların normal cep telefonlarına göre oranı adetsel olarak yüzde 90'ı aştı. Bu çeyrekte de hem yerel hem de küresel markaların yeni ürün duyuruları pazarın büyümesini tetikledi. Geçen senenin aynı çeyreğinde pazarda yaklaşık 26 marka varken 2014'te rekabet eden marka sayısı 36'ya çıktı.

Giyilebilir: Evcil hayvan takibi

Evcil hayvanlara milyar dolarlık takip
Kaybolan ev hayvanlarının, sağlık durumlarının takibi artık mobil teknolojilerle mümkün. Üstelik bu sektör her geçen gün büyümeye devam ediyor. Amerikan Evcil Hayvan Ürünleri Birliği raporuna göre sadece ABD'de pazarın oluştuğu büyüklük 58 milyar dolar. Takip cihazları sadece hayvanların konumunu bildirmekle kalmıyor, bütün hareketleri takip ediyor. Köpeklerin sağlığını takip eden cihazlarla solunum ve kalp artış hızı gibi değerler takip edilerek olası risklere karşı teknolojik takip yapılabiliyor. Türkiye'de büyük şehirlerde evcil hayvan besleyenlerin sayısı az olsa da her yıl büyümeye devam ediyor. Önemli bir kısmı da evsiz kalıyor. Üstelik hayvanlar için harcanan kaynak yetersiz.

Aksesuar: Konsept

Hap kadar piller hazır

Telefonlar akıllı olsa da pil konusunda çekilen dertler akıl kârı değil. Tasarımcı Tsung Chih- Hsien tarafından geliştirilen mini sakız gibi piller kısa süreli çözüm olacak. Kullan-at tarzı mini piller farklı kapasitelerle satışa sunulacak. Acil durumlarda şarj edecek yer bulmakta zorlananlar için hayat kurtaran çözüm. 2, 4 ve 6 saat olarak tasarlanan konsept çözüm, tasarım ödülü alırken yakında raflarda da kendini gösterecek.

Sosyal medya: Twitter etiketleri

Etiket savaşlarının motivasyonu gençler

Sosyal medyanın tetikleyicisi ve en etkili kullanıcıları gençlerden oluşuyor. Özellikle 13 ile 19 yaş arası kuşak bütün etiket savaşlarında en aktif kullanıcı kuşağı oluşturuyor. Pek çok televizyon izleyicisi bir elinde kumanda bir elinde telefonla ekran karşısında oturuyor. TV kanalları artık izleyici sayısı kadar etiket yarışı da yapıyor. Dizi, yarışma, spor, haber programları başarılarının sonucunu etiket sayısıyla ölçmeye başladı. Yeni başlayan dizilerin sosyal medya ekipleri tarafından profesyonelce yönetilmesi gerekiyor. Her bölüme özel etiketler seçilip sosyal ağlarda tartışılması sağlanarak dizinin sosyal ağlarda gündemde kalması sağlanıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aman kimse görmesin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN