2 bin yıllık ın sırları!

2 bin yıl önce batan bir geminde ve “ilk analog ” olarak lanse edilen Antikythera sırları ortaya çıkıyor.

Giriş Tarihi: 3.12.2014 16:32
2 bin yıllık bilgisayarın sırları!

1901 yılında bulunan ve o zamandan bu yana sürekli olarak tartışma konusu haline gelen düzeneğin üzerindeki sır perdesi yavaş yavaş aralanıyor.

İlk olarak gezegenlerin konumunu belirleyebildiği ve güneş tutulmasının zamanını tahmin edebilmek için geliştirildiği ortaya çıkan düzeneğin bunların yanında başka bir yeteneği daha keşfedildi. Olimpiyat oyunlarının zamanını gösterebilen analog bilgisyarın 4 yıllık zaman dilimini takip edebildiği belirtiliyor. Mekanizmanın günümüz için programlanmasının ise mümkün olmadığı dile getiriliyor.

Uzun süredir bu mekanizmayla ilgili doğru sanılan bir bilginin de yanlış olduğu belirtiliyor. Buna göre trigonometri tabanlı olarak geliştirildiği düşünülen Antikythera düzeneğininBabil aritmetiği ile yapıldığı söyleniyor. Zira mekanizmanın yapıldığı dönemde trigonometrinin de henüz olmadığı açıklanıyor.

Benzeri birçok düzenek yapılmasına rağmen halen tam olarak çalışma mantığı çözülemeyen düzenek üzerinde çalışmalar sürüyor. Geminin bulunduğu yerde tekrardan araştırma yapmaya hazırlanan uzmanlar, mekanizma ile ilgili olarak daha fazla bilgi edinebilmeyi umut ediyor.

Dünyanın en güçlü PC'si hangi ülkede?- Tıklayın

Whatsapp kullananlar dikkat!-Tıklayın


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 bin yıllık bilgisayarın sırları!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN