Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir gözünüz evde kalsın!

Aklı evinde olanların imdadına teknoloji yetişiyor. Evin kamerasını, bebek odasını, kapı kilidini kontrol eden, erken uyarı sağlayan tüm uygulamalar, artık akıllı telefon ve kameralarla uzaktan kontrol ediliyor

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Bir gözünüz evde kalsın!
Yıllardır sözü edilen akıllı ev uygulamaları sonunda birer birer hayata geçiyor. Cep telefonunuzla yatağında uyuyan bebeğinizi dünyanın öbür ucunda bile olsa kamerayla izlemek, eve gelen yardımcınıza uzaktan kapıyı açmak, gaz kaçağını tespit etmek veya eve girmeye çalışan olup olmadığını öğrenmek, evdeki ışıkları, ısıyı kontrol etmek mümkün. Bu hizmetlerin tümünü bir şirketten alabilirsiniz. İsterseniz akıllı sensör, kamera ve internet bağlantısıyla kendiniz de bir kontrol sistemi oluşturabiliyorsunuz. Bu işlere ayıracak vaktiniz ve uzmanlığınız yoksa, güvenlik şirketleri bu hizmetleri ev ya da ofisinize sunabiliyor.

ÇALIŞAN KADIN 1.5 MİLYON ARTTI
Pronet'in hane halkıyla ilgili yaptırdığı bir araştırma güvenlik sistemlerinin kullanımının artmasının arkasındaki sebepleri ortaya koyuyor. Büyük şehirlerde son 4 yılda çalışan kadın sayısının 1.5 milyon kişi artması, yalnız yaşayanların yüzde 200 büyümesi güvenlik ve uzaktan kontrol sistemlerine olan ilginin sebebini ortaya koyuyor. Yine 65 yaş üstü yalnız yaşayan insanların sayısındaki yüzde 35'lik artış da bu konudaki ihtiyacı gözler önüne seriyor. Teknoloji marketlerinde de akıllı kamera ve sensörler farklı yetenek ve kaliteye göre satın alınabiliyor. Aileler bebeklerinin güvenliği söz konusu olduğunda hiçbir masraftan kaçınmadan yapıyor. Özellikle bakıcıya bırakılan çocuğun ağlayıp ağlamadığını, gün boyunca hareketlerini kamera üzerinden takip etmek mümkün. Bu kameraların hareketli olması, çözünürlüğü, sesli kayıt yapıp yapmadığı, kayıt yeri ve süresi gibi fiyatını belirleyen pek çok detay var. İhtiyaca göre seçim yapmak oldukça kolay.

AKILLI TELEFONDAN TAKİP EDİN

Yardımcınız geldi, eşiniz anahtarı evde unuttu veya siz anahtarınızı evde unuttunuz diyelim. Akıllı telefonla hızır gibi yetişip kapıyı açabilirsiniz. Işıklar, odaların sıcaklığı da dahil pek çok şeyi uzaktan kontrol etmek mümkün. PronetPlus hizmetiyle tüm bu hizmetleri ön kurulumları yaparak müşterilerine aylık ücret karşılığı sunuyor. Onlarca sensör, kamera ve uygulamalarla evde açılan her kapının, yanan her ışığın, harcanan gazın ve elektriğin ölçüsünü sadece akıllı telefondan takip etmek mümkün.

HER CİHAZDAN HER YERDEN KONTROL
Müşteri akıllı kamera ve tablet seçerken, en fazla cihazın kurulumunun zor olup olmadığına bakıyor. Çünkü bu işlemi hizmet satın almadan yapmak pek kolay değil. Öte yandan kullanım kolaylığı da tüketici tercihleri üzerinde etkili oluyor. Kameranın ses ve hareket kontrolünün olmasının yanı sıra gece görüşüne de dikkat ediliyor. Yani oda karanlık olduğunda bile rahatlıkla kayıt yapması isteniyor. Geriye doğru kayıtları izlemek için mutlaka bulut depolama hizmeti soruluyor. Ses ve görüntü kalitesinin tatmin edici olması da öne çıkan bir başka beklenti. Ayrıca tüm akıllı telefon, tablet veya bilgisayardan bile izlenmesinin yanı sıra şarj ömrü uzun ve rahatlıkla 360 derece hareket eden kameralar müşterilerin gözdesi.

ANNE BABALARIN GÖZÜ KULAĞI BEBEKTE KALDI
Cihaz seçerken, kameranın kaliteli olması yetmiyor. Kameranın ses ve hareket algılayıcısının, bebek veya odadaki biri hareket ettiğinde hatasız ve gecikmesiz kayda başlaması şart. Philips In.Sight bebek kamerası 720 P, HD kayıt yapan kamerasıyla dikkat çekiyor. Ses ve hareket sensörü, WiFi ile uzaktan erişim özelliği ile akıllı telefon ve tablet üzerinden kontrol ediliyor. Apple Store'da satılan bu kameranın gece görüş yeteneği de bulunuyor. Android, iPad ve iPhone uygulamasını indirdikten sonra uzaktan takibi mümkün kılıyor.

CANLI BAĞLANTI İMKÂNI SAĞLIYOR
Kolay kurulum ve kullanıma sahip Izon View, video kaydını bulutta tutuyor. Canlı görüntü alınabileceği gibi, hareket ve gürültü sensörü ile 30 saniyelik kayıt yapılabiliyor. İstenirse birden fazla Izon kamera bağlanıp görüntü alınıyor. Izon View kamera, iPhone. iPad ve iPod Touch gibi mobil cihazlardan görüntülere erişilebiliyor. Ücretsiz indirilen uygulama kurulduktan sonra kablosuz ağ üzerinden bağlanılan kameradan eve canlı bağlanılıyor.

KURULUM İÇİN ÇABA HARCAMAYA GEREK YOK
Kamera kurmakla uğraşmayın! Evin herhangi bir odasına sadece fişe takılarak kullanılabilen kameranın yönlendirilmesi cep telefonu üzerinden sağlanıyor. 355 derece dönebilme özelliği sayesinde kameranın görüş açısı sabit kalmıyor. Böylece tamamı gözetim altına alınan odada tam bir kontrol sağlanıyor. Tüm bu özellikleriyle Turkcell Kamera, nerede olunursa olsun sadece bebeklerin değil; ofis ya da dükkânların da cep telefonu üzerinden izlenip kontrol edilmesine imkân tanıyan bir servis sunuyor. Gece görüşü sayesinde bebeklerin gece ve öğle uykusu sürekli takip altında tutulabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir gözünüz evde kalsın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN