Obama'dan bir ilk!

Giriş Tarihi: 9.12.2014 17:03
Obama'dan bir ilk!

Partovi: "Her şey gibi yazmak da basit aşamalarda başlıyor. Kimse karışık ve zor bir oyun hazırlayarak bu işe başlamaz."

Teknoloji geliştiği gibi önemi de her geçen gün artıyor. Bazılarımız da işin mutfağında yer almak ve teknolojiye yön verenlerden olmak istiyor. Bu konuda çeşitli teşvikler de oluyor tabii...

ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz günlerde Hour of Code isimli bir etkinliğe katıldı. Günümüzde artık kodlamanın çok önemli olduğunu söyleyen Obama, herkesin kodlama yapmayı öğrenmesi gerektiğini belirterek etkinlik kapsamında ufak bir program da kendisi yazdı. Böylece Obama, Yıllık Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası kapsamında yazdığı sayesinde "Bir bilgisayar programı yazan ilk başkan" unvanının sahibi oldu.

Konu hakkında konuşan Code.org ortak kurucusu Hadi Partovi, Obama'nın basit bir kod kullanarak ekrana bir kare çizdiğini söyleyerek, zaten her şey gibi kod yazmanın, program yazmanın da basit etaplardan başladığını dile getirdi. İşin zor aşamaları daha sonra geliyor, çünkü bir şeye başlarken önce basit etapları görürsünüz, karmaşık şeyleri değil. Böyle düşünüldüğünde de yazmanın sanıldığı gibi zor olmadığını anlamak zor olmayacaktır.

Daha önce de bir video hazırlayan Obama, günümüzde bilgisayar bilimlerinin çok önemli olduğunu, insanların oyun oynamanın yanında oyun yapabileceğini, program kullanmanın yanında kendi programını da yapabileceğini dile getirerek insanları teşvik etmeye çalışmıştı.

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan bir ilk!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN