Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modüler telefon ne durumda?

Modüler telefon projesi olan 'da neler oldu? İşte son gelişmeler...

Giriş Tarihi: 15.12.2014 17:24
Modüler telefon ne durumda?

Project son dönemlerde sessizliğe bürünmüştü, hakkında taptaze haberler gelmiyordu. ARA'dan sorumlu olan ATAP bölümü, modüler telefonla ilgili devrimci ve heyecan verici gelişmeleri duyurdu. Spiral 2 isimli prototipe ait devre kartı Google+ sayfasında bulunabilir. Kart geliştirmeler hakkında daha fazla detay sunuyor. Yeni yapı Toshiba çipinin etrafında yer alıyor. Geliştirici modülleri için daha fazla boş yer sunuyor. Kart ayrıca modüller için geliştirilmiş elektromanyetik bağlantılara sahip.

İyi haber bu kadarla sınırlı değil. ARA modülleri pazar için geliştirme aşamasında. Google, Latin Amerikalı yazılım şirketi Globant ile uzun zamandır iş birliği içinde. Bu yazılım şirketinin ARA pazarı için çalışmalara başladığı ortaya çıktı.

Hizmet tipik Google Play Store gibi kullanıcılardan gelen geri bildirim, görüş ve değerlendirmelere benzer olacak. Ana fark ise ARA kullanıcılarına donanımsal modüller satılması olacak. Google'ın diğer ortağı Two Toasters servisin mobil uygulaması üstünde çalışıyor. Two Toasters mobil tasarım, geliştirme ve üretimde uzmanlaşmış bir şirket.

modüler yapıyı kullanan yenilikçi bir yaklaşım. Kullanıcıların parçaları değiştirerek cihazını hızlandırdığı veya daha iyi hale getirebildiği, masaüstü bilgisayara benzer bir ana fikir üstüne kurulu. Bloklar olarak adlandırılan bu modüller, mobil cihazlara daha fazla esneklik ve güncelleştirme sağlarken, ömürlerinin de daha uzun olmasını sağlıyor. Ayrıca potansiyel maliyetleri aşağıya çekerken, elektronik atıkların çevre üzerindeki etkisini de azaltmaya yardımcı olacak.

Project ARA Modüler Geliştiricisi Konferansı'nın ikincisi ocak ayında gerçekleşecek. 14 Ocak'ta Mountain View'de, 21 Ocak'ta ise Singapur'da düzenlenecek. Daha fazla ayrıntının konferansta ortaya çıkması bekleniyor. Gelişmeler oldukça sitemizden sizlere bildirmeye devam edeceğiz.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modüler telefon ne durumda?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN