Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Q ve F' klavyeden sonra "لا" klavye!

Osmanlıca dersi tartışmaları sürerke, Isparta'da Kuran basan bir şirket ürettiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 17.12.2014 11:58
Q ve F' klavyeden sonra لا klavye!
Şirketin müdürü Ali Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlıca'nın günümüz Türkçe'sinden fazla farkı bulunmadığını, tek farkın Latin harfleri yerine Arap harflerinin kullanılması olduğunu anlattı ve son yıllarda Osmanlıca'nın ilgi görmeye başladığını söyledi. Yıldız, geçen yıl binlerce kişinin Osmanlıca kursuna gittiğine dikkati çekerek, Osmanlıca'nın sanal ortamda da kullanılmaya başlandığını belirtti.

OSMANLICA'NIN YANINDA LATİN HARFLERİNE DE YER VERİLDİ


Daha rahat yazılabilmesi adına geçen yıl üzerinde Osmanlıca karakterlerin bulunduğu klavye üretmeye karar verdiklerini bildiren Yıldız, şöyle konuştu:

"Yaptığımız araştırmada, Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) 2006 yılında Osmanlıca bir klavyenin nasıl olması gerektiği yönünde taslağı bulunduğunu öğrendik. TSE'nin taslağından yararlanarak şirket bünyesindeki Hay-Teknoloji birimi, üzerinde Osmanlıca karakterlerin bulunduğu klavyeyi geliştirdi. Osmanlıca harflerin yanında Latin harflerine de yer verdik. , kullanım açısından da çok rahat. Osmanlıca'daki 'kaf' harfi ile Latince'deki 'K' harfi aynı tuşa yerleştirildi. Bu konuda hiçbir sıkıntı çekilmeyecek. Yani sanıldığı gibi zor değil."

Patenti de aldıkları Osmanlıca klavyenin yanında bir kurulum CD'si verdiklerini belirten Yılmaz, "Bir yıl önce satışa sunulan klavye yoğun ilgi görüyor. Bu, vatandaşların Osmanlıca'yı sanal ortamda da rahat kullanmak istemelerinden kaynaklanıyor" dedi.

İLK ETAPTA 4 BİN KLAVYE ÜRETİLDİ

Yılmaz, geçen yıl ilk etapta 4 bin klavye üretildiğini ve önemli bölümünün satıldığını bildirerek, Osmanlı Türkçesi'nin liselerde öğretilmesinin gündeme gelmesinin ardından klavye satışlarında artış beklediklerini, buna göre üretimlerini artıracaklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Q ve F' klavyeden sonra "لا" klavye!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN