Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sahte hesapları tek tek kapatıyor

, hesaplarında gerçek adı ve soyadını kullanmayan kullanıcıları uyarı yapmadan aniden kapatıyor. Facebook'ta isminin başına TC koyanlar da tehlikeyle karşı karşıya. Ardından kullanıcıların giriş yapması halinde kimliğin doğruluğu kanıtlamak için bir kaç soru yöneltiyor...

Giriş Tarihi: 18.12.2014 17:01 Güncelleme Tarihi: 18.12.2014 17:12
Facebook sahte hesapları tek tek kapatıyor

, gerçek adı ve soyadını kullanmadığını saptadığı kullanıcıların hesaplarını aniden kapatıyor.Facebook kullanıcıları bugünlerde oldukça dertli. Nedeni ise Facebook'un soyadını veya orijinal adını kullanmadığını saptadığı kullanıcılarının hesaplarını herhangi bir uyarı vermeden engellemesi.

Facebook'ta isminin başına TC koyanlar da kapatılma riskiyle karşı karşıya

Facebook orjinal olmayan hesaplar hiç bir uyarı verilmeden kapatılacak. Facebook ekibinin "kimliğinizin doğruluğuna inandıktan sonra" hesabınızı geri vereceği açıklanıyor.

Bu durumda Facebook hesabınıza girmek istediğinizde karşınıza İngilizce olarak şu yazı çıkıyor:

"It looks like the name on your Facebook account may not be your authentic name. We ask everyone to use the name they go by in real life so friends know who they're connecting with."

"Facebook hesabınızdaki ismin gerçek adınız olmadığı anlaşılıyor. Arkadaşlarının kiminle iletişim kurduğunu anlaması için herkese gerçek hayattaki isimlerini kullanmasını öneriyoruz".

Bu yazı altında ise kimlik, sürücü belgesi veya pasaportunuzun fotoğrafını çekip yüklemeniz talep ediliyor ve Facebook ekibinin "kimliğinizin doğruluğuna inandıktan sonra" hesabınızı geri vereceği açıklanıyor.

İşlerini veya yurtdışıyla ilişkilerini Facebook üzerinden yürüten ve gerçek adını kullandığı halde örneğin soyadını kullanmak istemeyen kullanıcılar, hesaplarının engellenmesiyle birlikte oldukça zor durumda bırakılıyor.

GİZLİLİK KURALLARINA AYKIRI BİR TUTUM MU?


Üstelik "Facebook ekibi" gibi "genel" bir birimin kimlik gibi önemli bir belgeyi istemesi kişilik ve gizlilik haklarına aykırı bir tutum olarak görülüyor.

Facebook, kimlik bilgilerinizin güvende olduğunu açıklıyor olsa da şirketin bu düşüncesiz ve sert tutumuna karşı alternatif bir çözüm bulması kullanıcıların talepleri arasında.

Üstelik engellenen kullanıcı, kimliğinin fotoğrafını çekip yollasa bile uzun bir süre geri dönüş alamayabiliyor. Bu da önemli iletişim kanallarına Facebook hesabı üzerinden ulaşan kişileri oldukça zor durumda bırakıyor.

FACEBOOK HESABIM KAPATILDI NASIL AÇABİLİRİM?

Facebook hesabın açmanın bir yolunu da sunuyor. Eğer hesabınızın yanlışlıkla ya da gereksiz yere düşünüyorsanız aşağıdaki link sayende hesabınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

https://www.facebook.com/help/contact/260749603972907

Açılan linkte ki boşlukları tamamen doğru bir şekilde doldurulursa ve size belirtilen adımlar izlendiğinde hesabınız tekrar açılma ihtimali bulunuyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook sahte hesapları tek tek kapatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN