Patron kadar akıllı telefonlar!

Şirketler mobil dönüşümde patronlarının beğendiği markaya, çok ender de olsa kurumsal kararla telefon ve tablet alıyor. Telefonlar gündüz çalışanın, akşam çocukların elinde güvenlik riskini artırıyor

Giriş Tarihi: 26.12.2014
Patron kadar akıllı telefonlar!
Türkiye'de kurumsal hat ve telefon kullanımı çok yaygın değil. Bilgisayarlar, telefonlar ve tabletlere önüne "akıllı" ibaresini koyduğunuz zaman kullananlar da akıllanmıyor. Şimdi yöneticiler ve patronlar iki telefon arasında gidip geliyor. Biri Galaxy Note 4, diğeri iPhone 6 Plus. Şirketler bazen patronun beğendiği telefonu seçen şirket duygusal karar veriyor. Mantıklı veya kurumsal karar alan şirketler de duyguları geri planda bırakıyor. Şirketin teknolojik altyapısını özgürlükten yana kullananlar ise sadece kuralları belirleyip cihaz seçimini yönetici ve çalışanlara bırakıyor. Önce uygulamaları gözden geçirin, Sonra tasarımı. İki telefonu yan yana koyunca sadece iş dünyasının değil, herkesin kafası karışıyor. İşe duygusal tasarım karışırsa iPhone 6 Plus veya akıllı yanaklı Note Edge öne çıkıyor. Ancak bu noktada sadece 2 markaya bağlı kalmamak da önemli. Windows alışkanlıklarını mobil de devam ettirmek isteyenler için Lumia serisi seçenekleri artırıyor. Android platformunda ise seçenek çok.

MANTIĞIN SESİNİ DİNLEYENLER

Eğer not almayı alışkanlık haline getiren ve kalem kullanmayı seven biriyseniz, Samsung Note serisi açık ara öne geçen bir telefon. Özellikle akıllı yanağa sahip Note Edge'in kavisli bilgi çubuğu menüye kolay ulaşmayı sağlıyor. Ayrıca anlık bildirimlerle takip ettiğiniz bir konu varsa, mesajlar ve bildirimleri ekrandan takip etmek çok keyifli. iPhone 6, 4.7 inç ekranı daha küçük ve daha düşük çözünürlüğe sahip. Taşımak daha kolay. Ancak yüksek çözünürlüklü ekran ve büyük ekran sizi iPad Mini taşımaktan kurtaracaksa iPhone 6 Plus en doğru telefon olarak karşımıza çıkıyor. Ergonomi açısında tek el kullanım için farklı minik tüyolar var. iPhone 6 Plus ana ekran tuşuna iki minik dokunuşla uygulamaları yarım ekrana taşıyor. Ancak telefon ekranını küçültmüyor. Note Edge ise kavisli yanağı kişiselleştirip başparmak formülüyle işi çözüyor. Burada tek açık ise kavisin sadece sağ eli desteklemesi. Normalde Note serisi ekranı tek el için küçültmeyi uzun süredir yapıyor.

FOTOĞRAF VİDEO TUTKUNLARI

Fotoğraf ve Video sadece bireysel değil, kurumsal bir ihtiyaç olabilir. Fotoğraflar ve video konusunda aslında telefonların çok büyük farkı olmasa da iPhone 6 Plus'ın her koşulda daha iyi bir karışım olduğunu söylemekte fayda var. Fotoğraf hızı, düşük ışık performansıyla rakibin burun farkıyla öne çıkıyor. Ancak en önemlisi kişisel deneyim. Fotoğraf ve video çekip paylaşırken elde edeceğiniz kişisel deneyim de önem taşıyor.

TELEFON ÇOCUKLARA EMANET!
Akılı telefon ve tabletler gündüz yönetici ve çalışan anne babaların akşam çocukların eline geçiyor. Bu yüzden kullanılan telefonların kurumsal yüzüyle bireysel kullanımın tamamen birbirinden ayrılması gerekiyor. Telefonda garip şekilli duvar kağıtları, Samsung Knox adını verdiği güvenlik uygulamasıyla kurumsal yüzle bireysel yüzü ayırıyor. Samsung Knox platformu sayesinde 500'ün üstünde özellik uzaktan kontrol ediliyor. Apple da aile paylaşımı ve farklı hesaplarla iOS 8.0'da kısmen çözüyor.

ŞİRKETİN SIRLARI TELEFONLARDA
Saha ekiplerine yatırım yapan şirketler mobil dönüşüme hız verirken kurumsal bilgiler de telefonlara taşınıyor. Müşteri bilgileri, siparişler, teklifler ve tüm bilgi alışverişleri mobil ortama taşınıyor. Mobil kullanımın rahatlığı ve rekabet avantajı yanında taşıdığı güvenlik riskleri de var. İş dünyasının göz bebeği Blackberry'nin boşluğunu doldurmak için oluşan rekabette küresel markaya değil, yerel güvenlik desteğine dikkat etmek gerekiyor. Güvenlik konusunda bir yangın tatbikatı yapar gibi güvenlik krizi doğduğunda seçtiğiniz marka size nasıl destek verecek hemen bir senaryo hazırlayıp sorgulayın. Kararınızı bu senaryonun sonucuna göre verin. Deneyimli uzman eleman sayısı, hızlı destek, esnek çözüm gibi unsurlar duygusal marka kararının önüne geçmeli.

KURUMSAL KARAR İŞLERİ KOLAYLAŞTIRIYOR
Şirketin ihtiyaçları ve mobil dönüşüme destek verecek ekip açısından baktığınızda iki şirketin yerel operasyonları öne çıkıyor. Apple geçtiğimiz yıl ofisini açtı. Ancak kurumsal operasyonlar için hazırlıklarını tamamlayan ve iş ortakları kısmında etki alanını her geçen gün genişleten Samsung var. Kurum olarak karar verirken arkasında nasıl bir uygulama, servis ve ürün seçeneği olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Kurumun tüm çalışanları için aynı model yerine farklı seçenekler olması saha ve ofis ekiplerini rahatlatıyor. Windows tabanlı altyapıyı hem iOS hem de Android tabanlı cihazlar destekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patron kadar akıllı telefonlar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN