Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, sebebiyle ye verildi

Giriş Tarihi: 2.1.2015 16:15
Apple, iOS 8 sebebiyle mahkemeye verildi

Giderek artan boyutları ve azalan sabit depolama alanı sizi de sıkıntıya sokuyor mu?

iOS 8 işletim sistemi Apple'ın başını ağrıtmaya devam edecek gibi görünüyor. Özellikle son aylarda ve lerinde yaşanan çeşitli sorunlar, birçok kullanıcıyı zor durumda bırakmış ve 'a şikayet üzerine şikayet yağmıştı. Yeni güncellemelerle hem performansı artırmayı hem de sorunları gidermeyi amaçlayan Apple ise, her yeni güncelleme dosyasıyla iOS cihazların sabit belleğini biraz daha işgal eder oldu. İşte bu durum, bazı iOS kullanıcılarının sabrını taşırdı.

The Verge'deki habere göre, Miami'de yaşayan Paul Orshan ve Christopher Endara isimli kullanıcılar, satın aldıkları 16GB'lık iPhone ve iPad'lerin güncelleme sonrasında kullanılabilir alanlarının azaldığından şikayetçi oldu ve ye başvurdu.

Eğer 16GB'lık bir iOS cihaza sahipseniz, yeni güncellemeyle birlikte dahili hafızanın büyük bir bölümünün de kullanılamaz olduğunu bilirsiniz. Daha evvel benzer bir durum sebebiyle Samsung eleştirilmiş, bunun üzerine de Samsung'un yeni çalışmalarda bulunacağı belirtilmişti.

Güncelleme dosyalarının boyutlarının giderek artması birçok kullanıcı için büyük sıkıntı anlamını taşıyor. Bildiğiniz gibi iOS cihazlarda artırılabilir bellek özelliği yok ve bu sebeple de kullanıcıların istemeyerek de olsa iCloud bulut depolama servisine yönlendirildiği düşünülüyor. Bulut servis kullanmak istemeyenler ise, depolama alanları giderek küçüldüğü için fotoğraf, video ve müzik dosyalarını silmek zorunda kalıyor. Tüm bunlar da mutsuzluğa yol açıyor tabii.

Biraz geçmişe gidecek olursak, Apple'ın 2007'de iPod Nano, Microsoft'un da geçtiğimiz sene Surface tabletin depolama alanları sebebiyle edildiğini görüyoruz.

Bakalım bu konu hakkında ne gibi adımlar atılacak...

Aşağıdaki tabloda 16GB belleğe sahip iOS cihazlar ve kullanılabilir alan miktarları gösteriliyor.

Siz, iOS cihazınızda bu tip sıkıntılar yaşıyor musunuz?

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple, iOS 8 sebebiyle mahkemeye verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN