'Akıllı yatak' ıslandığında alarm çalıyor

Orman mühendisi iki girişimcinin, kreş ve hastanelerde kullanılması için geliştirdiği "akıllı yatak", sıvı temas ettiğinde alarm çalarak uyarıyor.

Giriş Tarihi: 10.1.2015 12:52
'Akıllı yatak' ıslandığında alarm çalıyor
Günlük hayatta yaygınlaşan "akıllı" ürünlere, yaşlı ve çocukların altını ıslatmaları durumunda uyarı veren yatak da eklenmesi yönünde adım atıldı. Mühendis iki arkadaşın geliştirdiği yatak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde Mersin'de düzenlenen 2. Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı (MAPP) finalinde üçüncülük ödülü de aldı.

EN KISA ZAMANDA HAYAT GEÇİRİLECEK

Mühendis Özkan Ocak, konforun ön planda tutulduğu mobilya sektöründe, son dönemde "akıllı" ürünlere de önem verildiğini söyledi.

Bu doğrultuda, meslektaşı Zeki Candan ile akıllı yatak geliştirdiklerini belirten Ocak, "Ürün, üzerinde yatan çocuk veya yaşlı altını ıslattığında sensör sayesinde alarm çalarak, bakıcıyı ya da bu kişilerin yakınlarını uyarıyor. Bu sayede, yatan kişinin uzun süre ıslak ortamda kalmaması sağlanıyor" dedi.

LED LAMBA

Zeki Candan da "Projeyi üretime geçirmek için şirket kuracağız. Bu konuda önemli mesafe katettik. Patent başvurusunu da yaptık. Projeyi en kısa zamanda hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Satış hedefimizde kreş ve hastaneler var. Ürünü, Avrupa ülkelerine de pazarlayacağız" diye konuştu.

Candan, yatak kenarında güç kaynağına bağlı led lamba bulunduğunu, elektrik kesintisi durumunda otomatik devreye giren sistemin aydınlatma sağladığını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Akıllı yatak' ıslandığında alarm çalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN