'un yeni saati

Giriş Tarihi: 15.1.2015 17:28
Samsung'un yeni saati

Koreli şirketin yeni akıllı saatiyle ilgili bomba bir rapor yayınlandı. İşte saatin rivayet edilen özellikleri...

Piyasada farklı birkaç model Android Wear saat var. Moto 360 ve LG G Watch R geleneksel yuvarlak tasarımları ile biraz daha dikkat çekici duruyor. Bir süredir 'un da yuvarlak tasarımlı akıllı saat geliştirdiğine dair spekülasyonlar çıktı. Kod adı olan bu saatin MWC 2015'te tanıtılması bekleniyor. Gelelim asıl havadise. Sammobile'ın yeni raporuna göre Orbis güç düğmesi olarak tepeye (Saatlerin yan tarafında bulunan kurma/ayarlama düğmesine tepe denir) ve dönen çerçeveye sahip.

Apple Watch'ta mesela tepe düğmesiyle zoom yapılabiliyor. Fakat Koreli şirket kendi saatinde tepe güç düğmesine çok özel bir işlev eklemeyecek. Bunun yerine fonksiyonlar saatin üstündeki dönen çerçeve kısmıyla gerçekleşecek. Aralık başlarında Samsung'un dönen çerçeveye sahip akıllı saat patenti ortaya çıkmıştı. Fakat patent tam olarak ayrıntıları içermiyordu.

Sammobile'ın sunduğu raporda da dönen çerçevenin işlevselliği tam olarak belli değil. Fotoğraflara yakınlaştırma/uzaklaştırma yapma, menüler arasında geçiş, alarmı kurmak gibi fonksiyonlar için kullanılabilir. Tabii işin içinde 3. parti uygulamalar var. Samsung, bu konuda uygulamalara açık bir şirket. Saat için SDK'sı yayınlaması gayet güzel olur.

Deminden beri tepe olarak bahsettiğim güç düğmesine gelirsek pek fazla beklentiniz olmasın. S Voice'ın başlatılması, acil durum mesajı gönderme gibi standart basit işlevleri yerine getirebilir duruyor. Orbis üst düzey bir saat gibi gözüküyor. Tabii Samsung'un son dönemdeki tasarım ve materyal anlayışındaki değişimin saate de yansıması şaşırtıcı olmaz. Hatta Galaxy S6'da yeni yüzey işleme teknolojisinin kullanıldığı raporlanmıştı. Bu yeni teknoloji saat için de geçerli olabilir.

Şimdilik eldeki bilgiler bu kadar. Elimize yeni ayrıntılar, rivayetler, raporlar geçtikçe sizlerle paylaşacağız. Samsung Orbis hakkındaki yorumlarınız nedir? Dönen çerçeve ve özel fonksiyonlar için neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsung'un yeni saati
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN