Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teyzelere iş bebeklere bakıcı bulan site

Sanal iletişimle bebeğinize bakıcı ya da günlük temizlikçi bulmak hiç de zor değil. Bilgisayar mühendisi Tuncay Akbaş, ABD'de de örneklerine rastlanan bir projeyi Türkiye'de hayata geçirdi.

Giriş Tarihi: 19.1.2015 15:02
Teyzelere iş bebeklere bakıcı bulan site
'Teyzesizsiniz.com' adlı internet sitesinde bebek bakıcıları ve anneleri buluşturan Akbaş, şimdiye kadar sayısız aileye referans oldu. 2.5 yıl önce kurulan sitenin takipçi sayısı 700 binin üzerinde. 45 bin de üyesi var. Bu sitede sadece çalışan anneler çocuklarına bakıcı bulmuyor. Buradan oyun ablası, hasta bakıcı, yaşlı bakımı, hemşire, engelli bakıcısı, temizlikçi bile bulmak mümkün. Türkiye'nin dört bir yanından takipçisi olan sitede eğer anneler isterse aday çocuk bakıcıları ile sanal mülakat bile yapabiliyor. Şimdiden 10 binlerce kişiye iş imkanı sağlandı bile.

SANAL MÜLAKAT

Akbaş, bundan 2.5 yıl önce örneklerini ABD'de gördüğü bir projeyi hayata geçirmeye karar verdi. Aile içinde özellikle çalışan annelerin en çok sorun yaşadıkları konuyu sanal ortama taşıdı.Çalışan anneler bakıcı ararken en fazla bir kaç kişinin referansıyla hareket ediyordu. Kısır döngü içerisinde hem bakıcı seçmekte hem de yeterli deneyime sahip bakıcıyı bulmakta zorlanıyordu. Bir nevi kariyer iş bulma internet sitesi görevi de gören 'teyzesizsiniz.com' aracılığıyla iş arayanların da imdadına yetişen internet sitesini kurmaya karar veren Akbaş'ın kurduğu siteye bir anda talep patlaması oldu. Akbaş "Türkiye'ye özgü bir isimle yola çıkmak istedik. Türkiye'de bizim için teyze kavramı çok önemlidir. Aileleri teyzeler aracılığıyla yakınlaştırdık, buluşturduk' diyor. Çocuk bakıcısı, hasta bakıcı, yaşlı bakımı, hemşire, oyun ablaları arayanlar için adres haline gelen internet sitelerinin kısa bir sürede 700 bin ziyaretçi sayısına ulaştığını söyleyen Akbaş, internet sitesine en çok çocuk bakıcısı bulmak ya da çocuk gelişimi mezunu olup iş bulamayan bakıcıların başvurduğunu belirtiyor. Şimdiden 10 binlerce kişiyi iş sahibi yaptıklarını belirterek "Biz aracıyız. İnternetten bakıcı bulunur mu sorusuna en iyi cevabı sitemiz veriyor. Bulunur. Hem de referansları bol bakıcılarla buradan buluşmak daha kolay. Yatılı, yatısız, maaş aralığı, il, ilçe bilgileri girilip özelliklere göre bakıcı arayabiliyorsunuz. Üstelik adaylarla sanal ortamda talep olursa sanal mülakat yapma şansı bile var. İlk tanıdığınız kişiye telefon numarası bilgilerinizi vermek istemeyebilirsiniz. İnternet sitemiz burada kişileri sanal ortamda buluşturuyor. Kişiler buradan sabıka kayıtlarını, her türlü bilgilerini referans olarak sunuyor. Güvenlikle ilgili şartlarımız var. Bunlar yerine getirildiğinde güvenilir çocuk bakıcısını bulmak hiç de zor değil" diyor. İş için başvuranların CV'lerinin de çok iyi olduğunun altını çizen Akbaş, "Çoğu üniversite mezunu. Kendi alanlarında iş arıyor. Şimdiye kadar güvenlik açısından ailelerden herhangi bir şikayet almadık. İş-kur'dan izinli bir internet sitesiyiz. Kişiler önce ilanla hangi alanda bakıcı aradıklarını siteden duyuruyor. Talepler çoğalırsa son 6 aydır üyelik ücreti olarak iş arayanlardan değil de bakıcı talep edenlerden 29 lira ücret alıyoruz" diye konuşuyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teyzelere iş bebeklere bakıcı bulan site
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN