'tan yeni şarj si

Giriş Tarihi: 21.1.2015 00:11
Microsoft'tan yeni şarj teknolojisi

araştırmacıları, telefonları şarj etmek için isimli yeni bir geliştirdiler.

devleri mobil cihazların bataryalarını yenilikçi şekilde şarj edebilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu anlamda bir takım çalışmalar yürüten Çin'deki Microsoft araştırmacıları, AutoCharge ismini verdikleri yeni şarj teknolojisini duyurdular. Şimdilik bir prototip olan AutoCharge teknolojisi, akıllı telefonun sadece ışık süzmelerini kullanarak hem otomatik olarak hem de tamamen kablosuz bir şekilde şarj olmasını sağlıyor.

Öte yandan günümüzde kablosuz şarj teknolojileri verimli şekilde kullanılıyor. Ancak günümüz kablosuz şarj sistemlerinde akıllı telefonlar, kablosuz şarj için gerekli olan platforma ihtiyaç duyuyor. Bu yeni sistemde ise böyle bir zorunluluk yok. Belirtilene göre AutoCharge, özel bir algılayıcı ile etrafı tarayarak akıllı telefonları tespit ediyor ve bu cihazları ışık banyosuna maruz bırakıyor.

Böylece ortam ışığından onlarca kat daha güçlü şekilde aydınlatılan fotovoltaik ekran kaplamalı telefonlar, hızlı bir şekilde, ışık ışınlarıyla şarj olmaya başlıyor.

Henüz prototip olan bu sistemin hayata geçmesi için tabii ki biraz zamana ihtiyaç var. AutoCharge hakkında ne düşünüyorsunuz?

Not: Haber görseli temsilidir.

Emre Çetinkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Microsoft'tan yeni şarj teknolojisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN