Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk mühendislerinin imzası: C-Verteks

TÜBİTAK, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere birçok üst düzey ismin kriptolu telefonlarının yasa dışı dinlenmesinin ortaya çıkmasının ardından başlattığı çalışmayı tamamladı.

Giriş Tarihi: 22.1.2015 16:25
Türk mühendislerinin imzası: C-Verteks
TÜBİTAK'ın üreteceği yeni kriptolu telefonun güvenlik duvarı en yüksek seviyede olacak. Elektronik aksamında Türk mühendislerinin imzası olan yeni kriptolu telefonlardan 500 adet üretilecek.

TÜRK MÜHENDİSLERİNİN İMZASI VAR

TÜBİTAK kriptolu telefonlardaki usulsüz dinlemeleri sonlandırmak için çalışmalarını tamamladı. Devletin zirvesine verilecek yeni kriptolu telefonların yapımında sona gelindi.

Prototipi tamamlanan ve güvenlik duvarı oldukça yüksek olan yeni kriptolu telefonların elektronik aksamında Türk mühendislerinin imzası var.

TÜBİTAK 'ın üreteceği kriptolu telefonların adı "C-Verteks" olacak. 500 adet üretilecek olan yeni kriptolu telefonlar devletin zirvesine dağıtılacak..
Telefonlar kullanıcılarına, özel çantasında teslim edilecek.


KORSAN YAZILIM YÜKLENMESİ İÇİN ÖNLEM

TÜBİTAK kriptolu telefonlara SMS'lerle korsan yazılım yüklenmemesi için de önlem aldı. Telefonların SMS ve açık arama özellikleri tamamen kapatıldı.

Dinlemeyi önlemek için her bir görüşme için ayrı ayrı şifrelenen kriptolu telefonlara her bir şifreli görüşmenin anahtarını üreten yazılım yeniden yüklendi. Böylece telefonlardaki güvenlik en üst seviyeye çıkartıldı.

Yeni kriptolu telefonların dış yüzeyi ve bataryası yurtdışından getirilecek. Elektronik aksamında ise tamamen Türk mühendislerinin imzası olacak.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk mühendislerinin imzası: C-Verteks
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN