Avrupa ülkeleri ne kadar dijital?

Giriş Tarihi: 25.2.2015 15:34
Avrupa ülkeleri ne kadar dijital?

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin dijital yetkinliklerini araştırdı. Güncellenen endeksin zirvesinde Danimarka var.

Avrupa Birligi bugün Brüksel'de gerçekleştirilen Digital4EU Stakeholder Forum adlı etkinlikte, Avrupa ülkelerinin dijitalleşme yolunda ne durumda oldukları da açıklandı.

Güncellenen Digital Economy and Society Index (DESI) listesi, Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkenin ödeme, ticaret, kamu hizmetleri gibi alanlarda ne kadar dijital olduğunu gösteriyor.

Toplam 30 farklı kriterin baz alındığı araştırmada ülkelerin erişim/bağlanabilirlik oranları, insan kaynakları, internet kullanımı, dijital teknolojilere entegrasyon ve dijitalleştirilmiş kamu servisleri öne çıkıyor.

Buna göre Danimarka listenin ilk sırasında yer alırken, onu küçük bir farkla bir başka Kuzey Avrupa ülkesi olan İsveç takip ediyor. Üçüncü sıra Hollanda'nın olurken, ilk 10'daki diğer ülkeler ise Finlandiya, Belçika, Birleşik Krallık, Estonya, Lüksemburg, İrlanda ve Almanya olarak sıralanıyor.

28 ülke arasında son sırada ise Romanya bulunuyor. Romanya'nın hemen önünde yer almayı başaran ülkeler ise Bulgaristan, Yunanistan, İtalya ve Hırvatistan olarak listeleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa ülkeleri ne kadar dijital?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN